statystyki

Zaskakujące skutki wolnych niedziel. Coraz więcej sklepów chce wprowadzić nocną zmianę

autor: Patrycja Otto14.02.2018, 06:46; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:18
Przeciwko trzeciej zmianie występują zatrudnieni w Biedronce.

Przeciwko trzeciej zmianie występują zatrudnieni w Biedronce.źródło: ShutterStock

Miały być wolne niedziele dla handlowców, a zanosi się na to, że ich warunki pracy się pogorszą. Pracodawcy chcą zaburzyć przyznany przez ustawodawcę weekendowy wypoczynek wprowadzeniem nocnej zmiany. Wiele osób pochodzących z małych miejscowości i wsi obawia się, że nie będą w stanie dojechać do pracy. Coraz więcej jest też obaw, że trzecia zmiana może prowadzić do wydłużenia czasu funkcjonowania sklepów do 24 godzin na dobę.

– Pracownicy zatrudnieni w sieciach pytają, czy tak może się stać – opowiada Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Zdaniem Roberta Stępnia, radcy prawnego z kancelarii Raczkowski Paruch, nic nie stoi temu na przeszkodzie. – Od strony prawnej. Bo pozostaje jeszcze wymiar ekonomiczny. Działanie sklepu przez całą dobę wymaga pełnego obłożenia personelem. A to wiąże się z wyższymi kosztami – dodaje.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (24)

  • prawnik(2018-02-14 08:22) Zgłoś naruszenie 388

    Jak to ZASKAKUJĄCE!? Przecież na Węgrzech każdy z negatywnych skutków ustawy już wystąpił. Praca na nocne zmiany. Nocne wyprzedaże w marketach. Akcje "Kup na cały tydzień", które wykończyły drobny handel. Niezadowolenie 78% Suwerena. W efekcie ogólnokrajowa akcja zbierania podpisów przeciw zakazowi handlu i wstydliwa ucieczka Orbana od ustawy. Po 7 miesiącach zbędnego męczenia się. Polski rząd mniema, że "przyzwyczai" Polaków do zakazu handlu przez wolniejsze ściąganie kołdry ze śpiącego Suwerena. Że w 2018r. ściągnie tylko część kołdry, a w 2019r. całą. Taktycznie to dobra sztuczka, ale strategicznie istota działań jest zła. Sprzeczna z wolą Suwerena. Nie tą udawaną wolą z sondaży "czy chcesz ulżyć biednej sklepowe - Poprawna odpowiedź: -Tak...". Tą wolą rzeczywistą: "Czy chcesz iść pomarketować w galerii w niedzielę: -TAK! TAK! TAK!".

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2018-02-14 08:26) Zgłoś naruszenie 345

    Naprawdę nie mogę się nadziwić, jak ktoś mógł zostać "zaskoczony" skutkami ustawy. Taki ktoś musiał być całkowicie ślepy na etapie legislacji. Ślepy i bezmyślny. Nawet tak prosta rzecz: Jeśli sklep nie pracuje w niedziele, a chce sprzedać jedzenie idącym do pracy w poniedziałek rano, to MUSI zacząć pracować baaaardzo wcześnie. Jeśli to duży sklep, to MUSI zacząć przyjmować i rozkładać towar w środku nocy. Jeśli ma własną piekarnię mrożonego pieczywa, to MUSI ów piec wcześniej nastawić, etc. Poza tym WSZYSTKIE wady takiej samej ustawy (a nie miała zalet, wyłącznie wady) już wystąpiły na Węgrzech.

    Odpowiedz
  • kupujący w niedzielę(2018-02-14 09:57) Zgłoś naruszenie 2810

    Ludzie, co wy piszecie jakieś bzdury w komentarzach o biednych pracownikach sklepów. Ustawa nie ma na celu pomóc wymęczonym pracownikom sklepów, tylko ma odgonić ludzi od sklepów i galerii w niedziele i zagonić ich do kościołów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2018-02-14 11:06) Zgłoś naruszenie 146

    Ale w Polsce bedzie inaczej - coz z tego ze w sobote suweren bedzie pracował do 24-tej, jak bedzie w niedziele mogl pojsc do kosciola. I to sie liczy, a nie to ze zarobi wiecej czy odpocznie, wazne ze ****** czas z rodzina w ... kosciele!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Liberal(2018-02-14 12:24) Zgłoś naruszenie 135

    Od niepracowania jeszcze nikt sie nie wzbogacil. Sam czesto pracuje i w soboty i w niedziele, chociaz nie w sklepie.

    Odpowiedz
  • Aga(2018-02-14 12:13) Zgłoś naruszenie 1012

    Biedronka i Lidl w desperacji szukają pracowników.Ostatnio wrzucają do skrzynek pocztowych ulotki i ich "bajecznymi" ofertami 2600 brutto na rękę .Nie wiem czy po wprowadzeniu nocek znajdą nowych jeleni do pracy w ich sklepach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kosmo(2018-02-14 14:19) Zgłoś naruszenie 103

    Ale o co chodzi??? ludzie ja dzisiaj idę własnie na 4 nockę, pracuję na nocki w niedziele, świetą, sylwestra, bez wyjątku, czy handlowcy to jakieś święte krowy?! niedziele, be, nocki be, może niech pójda na nocke do huty, albo na nocny dyżur do szpitala, to się w końcu obudzą...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Janek(2018-02-14 11:37) Zgłoś naruszenie 89

    Będą 24 godzinne biedronki, lidle, netto, żabki, małpki itd. Szkoda tylko ludzi, którzy będę wyzyskiwani do granic możliwości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BZDURA !!!!(2018-02-14 12:57) Zgłoś naruszenie 617

    Nikt po Nocy nie będzie łaził do Biedronki....chyba że Psychopaci

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • może tak opamiętanie /?/(2018-02-14 17:29) Zgłoś naruszenie 24

    Ludzie widzę, że sami się prosicie aby założyć wam obroże i poganiać was pejczem bo dostaniecie parę groszy więcej. A po iluś tam latach zorientujecie się, że tak właściwie to nie mam nikogo obok siebie i zdrowie tak szybko się skończyło. W europie zach. to już przerabiali i nie dają z siebie zrobić niewolników.

    Odpowiedz
  • czytelniczka(2018-02-15 09:35) Zgłoś naruszenie 21

    czyzby piszącym na tym forum tak bardzo zależało na powiększaniu zysków obcemu kapitałowi, a nie na dobru pracowników, bzdury piszą, że będą zwalniać ludzi, w obecnej chwili jest brak rąk do pracy w handlu, wiem to z autopsji

    Odpowiedz
  • ela(2018-02-15 09:34) Zgłoś naruszenie 16

    Przestańcie tak biadolić z tymi sklepami.Kiedyś sklepy były otwarte do 18 -tej,a niektóre spożywcze do 20- tej.W soboty były otwarte do 13-tej,a w niedziele były zamknięte.Ludzie radzili sobie z zakupami a teraz same problemy .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz