statystyki

Jak powinien postąpić członek rady nadzorczej, gdy spółka kupuje nieruchomość od jego krewnej

autor: Anna Borysewicz06.02.2018, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:05
Członek rady nadzorczej powinien domagać się zapisania w protokole z posiedzenia, że bliskie relacje łączące go ze zbywcą nieruchomości nakazały mu odmówić/wstrzymać się od udziału w głosowaniu nad tą kwestią.

Członek rady nadzorczej powinien domagać się zapisania w protokole z posiedzenia, że bliskie relacje łączące go ze zbywcą nieruchomości nakazały mu odmówić/wstrzymać się od udziału w głosowaniu nad tą kwestią.źródło: ShutterStock

Jestem jednym z czterech członków rady nadzorczej sp. z o.o. Spółka jest zainteresowana kupnem nieruchomości, której obecną właścicielką jest siostra mojej matki. Na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej ma być podjęta uchwała w tej sprawie. Jeden z udziałowców uważa, że nie powinienem brać udziału w głosowaniu nad tą kwestią, bo zakazuje tego umowa spółki (wskazał jej konkretny paragraf). Czy udział w rozstrzygnięciu ww. sprawy jest obwarowany jakimiś konsekwencjami dla członka rady nadzorczej? Jeżeli tak, to jak się przed nimi bronić?

W opisanej sytuacji czytelnik jest zobligowany zaniechać głosowania w danej sprawie pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej. Dopuszczalny jest jednak jego udział w posiedzeniu gremium obradującego nad zakupem. Można też przyjąć odmienną zasadę, zgodnie z którą członek rady nadzorczej – w przypadku omawiania spraw z zakresu określonego w danym postanowieniu umowy spółki – nie będzie obecny albo na całym posiedzeniu, albo tylko w trakcie dyskusji nad tym punktem. W obu przypadkach – w celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, a ponadto dla swojej ochrony – członek rady nadzorczej uprawniony jest do żądania uczynienia wzmianki o zaistnieniu sprzeczności interesów w protokole z posiedzenia tego organu.

Powstrzymanie się od głosowania

Czytelnik, dla swojego bezpieczeństwa, powinien się zatem powstrzymać od głosowania nad uchwałą w sprawie nabycia przez spółkę nieruchomości od rodzonej siostry jego matki. W przeciwnym razie może się bowiem narazić na zarzut, że kosztem podmiotu forsował dla krewnej wyższą cenę sprzedaży. W takiej zaś sytuacji grozi mu odpowiedzialność odszkodowawcza względem spółki, co określa art. 293 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Mówi on mianowicie, że: „Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy”.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane