statystyki

Jak powinien postąpić członek rady nadzorczej, gdy spółka kupuje nieruchomość od jego krewnej

autor: Anna Borysewicz06.02.2018, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:05
Członek rady nadzorczej powinien domagać się zapisania w protokole z posiedzenia, że bliskie relacje łączące go ze zbywcą nieruchomości nakazały mu odmówić/wstrzymać się od udziału w głosowaniu nad tą kwestią.

Członek rady nadzorczej powinien domagać się zapisania w protokole z posiedzenia, że bliskie relacje łączące go ze zbywcą nieruchomości nakazały mu odmówić/wstrzymać się od udziału w głosowaniu nad tą kwestią.źródło: ShutterStock

Jestem jednym z czterech członków rady nadzorczej sp. z o.o. Spółka jest zainteresowana kupnem nieruchomości, której obecną właścicielką jest siostra mojej matki. Na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej ma być podjęta uchwała w tej sprawie. Jeden z udziałowców uważa, że nie powinienem brać udziału w głosowaniu nad tą kwestią, bo zakazuje tego umowa spółki (wskazał jej konkretny paragraf). Czy udział w rozstrzygnięciu ww. sprawy jest obwarowany jakimiś konsekwencjami dla członka rady nadzorczej? Jeżeli tak, to jak się przed nimi bronić?

W opisanej sytuacji czytelnik jest zobligowany zaniechać głosowania w danej sprawie pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej. Dopuszczalny jest jednak jego udział w posiedzeniu gremium obradującego nad zakupem. Można też przyjąć odmienną zasadę, zgodnie z którą członek rady nadzorczej – w przypadku omawiania spraw z zakresu określonego w danym postanowieniu umowy spółki – nie będzie obecny albo na całym posiedzeniu, albo tylko w trakcie dyskusji nad tym punktem. W obu przypadkach – w celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, a ponadto dla swojej ochrony – członek rady nadzorczej uprawniony jest do żądania uczynienia wzmianki o zaistnieniu sprzeczności interesów w protokole z posiedzenia tego organu.

Powstrzymanie się od głosowania

Czytelnik, dla swojego bezpieczeństwa, powinien się zatem powstrzymać od głosowania nad uchwałą w sprawie nabycia przez spółkę nieruchomości od rodzonej siostry jego matki. W przeciwnym razie może się bowiem narazić na zarzut, że kosztem podmiotu forsował dla krewnej wyższą cenę sprzedaży. W takiej zaś sytuacji grozi mu odpowiedzialność odszkodowawcza względem spółki, co określa art. 293 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Mówi on mianowicie, że: „Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy”.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane