statystyki

Sejm zajmie się Konstytucją biznesu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.01.2018, 07:37

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu Sejmu najprawdopodobniej odbędzie się II czytanie pakietu ustaw, które mają wprowadzić nową jakość w relacjach między przedsiębiorcami a urzędnikami, a które określane są wspólną nazwą „Konstytucji biznesu”.

Chodzi m.in. o projekt prawa przedsiębiorców oraz ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pierwszy z wymienionych aktów ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168). W projekcie tym proponuje się m.in. wprowadzenie ulgi na start i działalności nierejestrowanej. Dzięki tej pierwszej początkujący przedsiębiorca zostanie w części odciążony od zobowiązań parapodatkowych. Obecnie bowiem musi zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności. Po wejściu w życie zapowiedzianych przepisów termin ten wydłuży się do sześciu miesięcy. Po jego upływie zaś bieg rozpocznie 24-miesięczny okres preferencyjnego oskładkowania (tzw. mały ZUS). W efekcie przedsiębiorca będący na początku swojej drogi biznesowej otrzymają półroczne zwolnienie z obciążeń składkowych.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane