statystyki

Sejm zajmie się Konstytucją biznesu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.01.2018, 07:37

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu Sejmu najprawdopodobniej odbędzie się II czytanie pakietu ustaw, które mają wprowadzić nową jakość w relacjach między przedsiębiorcami a urzędnikami, a które określane są wspólną nazwą „Konstytucji biznesu”.

Chodzi m.in. o projekt prawa przedsiębiorców oraz ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pierwszy z wymienionych aktów ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168). W projekcie tym proponuje się m.in. wprowadzenie ulgi na start i działalności nierejestrowanej. Dzięki tej pierwszej początkujący przedsiębiorca zostanie w części odciążony od zobowiązań parapodatkowych. Obecnie bowiem musi zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności. Po wejściu w życie zapowiedzianych przepisów termin ten wydłuży się do sześciu miesięcy. Po jego upływie zaś bieg rozpocznie 24-miesięczny okres preferencyjnego oskładkowania (tzw. mały ZUS). W efekcie przedsiębiorca będący na początku swojej drogi biznesowej otrzymają półroczne zwolnienie z obciążeń składkowych.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane