statystyki

Ugoda z podmiotem publicznym niczym lot na Księżyc

autor: Sebastian Pietrzyk25.01.2018, 17:00
Wydaje się, że znacznie lepszą strategią dla wszystkich – zwłaszcza z uwagi na wysoko sprofesjonalizowany charakter podmiotów zaangażowanych w spór – powinno być wypracowanie kompromisowego rozwiązania i polubowne załatwienie sprawy.

Wydaje się, że znacznie lepszą strategią dla wszystkich – zwłaszcza z uwagi na wysoko sprofesjonalizowany charakter podmiotów zaangażowanych w spór – powinno być wypracowanie kompromisowego rozwiązania i polubowne załatwienie sprawy.źródło: ShutterStock

Zachowawcze podejście szeroko rozumianych podmiotów publicznych do pozasądowego rozwiązywania sporów z prywatnym biznesem jest zjawiskiem powszechnym (powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, a wśród nich mentalność urzędnicza). Taka postawa, co łatwo wykazać, przyczynia się do przewlekłości postępowań sądowych i nadwyręża finanse publiczne w związku z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków.

Wydaje się, że w sporach z prywatnymi firmami władze podmiotów publicznych są chętne do zawierania ugód w stosunku odwrotnie proporcjonalnym do wartości toczącego się sporu. Przykładem takiej sytuacji jest wieloletnia batalia konsorcjum T-Matic Systems i Arcus ze spółką Energa Operator (zaznaczam, że nie reprezentowałem żadnej strony).

Ogólnie rzecz ujmując, osią sporu w ww. sprawie jest wykonanie zamówienia publicznego na wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania i systemu monitorowania pojazdów Energa Operator S.A. Nie sposób w tym miejscu zreferować wszystkie argumenty stron, warto jednak podkreślić, że w istocie problem sprowadza się do naliczenia przez zamawiającego znacznych kar umownych za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu świadczenia. Wykonawca broni się zarzutem, że powyższe jest konsekwencją działań zamawiającego, w tym zmian przedmiotu umowy w trakcie jej realizacji, poza procedurą zamówień publicznych, czy też brakiem należytej staranności po stronie zamawiającego w formułowaniu oczekiwań na etapie postępowania przetargowego, zmienionych następnie kilkukrotnie w trakcie realizacji projektu. Wykonawca podnosi także nieważność umów realizacyjnych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane