statystyki

Gospodarka zimą kwitnie, spowolnienie tylko w statystyce

autor: Łukasz Wilkowicz22.01.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.01.2018, 08:28
Statystyczne spowolnienie gospodarki w grudniu nie ma zdaniem specjalistów większego znaczenia, bo cały IV kw. był bardzo dobry.

Statystyczne spowolnienie gospodarki w grudniu nie ma zdaniem specjalistów większego znaczenia, bo cały IV kw. był bardzo dobry.źródło: ShutterStock

Zwyżki produkcji oraz sprzedaży nie były w końcówce roku duże, ale ekonomiści oceniają, że wzrost mógł przekroczyć 5 proc.

Ekonomiści spodziewali się, że w grudniu dane dotyczące popytu w naszej gospodarce nie będą tak dobre, jak miesiąc wcześniej. Decydowały o tym względy techniczne – niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych, a jedna dniówka mniej to w skali gospodarki produkcja o kilka procent niższa. Dlatego nie są zawiedzeni danymi, jakie przedstawił w piątek Główny Urząd Statystyczny. Produkcja sprzedana przemysłu była w minionym miesiącu realnie o 2,7 proc. wyższa niż rok wcześniej, wobec ponad 9-proc. zwyżki w listopadzie. Dynamika budownictwa spowolniła z niemal 20 proc. do prawie 13 proc., a wzrost sprzedaży detalicznej z niemal 9 proc. do nieco ponad 5 proc.

– Słaby rezultat sprzedaży nie powinien niepokoić, gdyż stanowi w pewnym sensie wyrównanie bardzo dobrego wyniku za listopad, a ostatnie dane z rynku pracy nadal wskazują na stabilne podstawy do wzrostu wydatków gospodarstw domowych – komentuje Paweł Radwański, główny ekonomista Raiffeisen Banku Polska.

Statystyczne spowolnienie gospodarki w grudniu nie ma zdaniem specjalistów większego znaczenia, bo cały IV kw. był bardzo dobry. Średnie tempo wzrostu produkcji przemysłowej to 8 proc. – najwięcej od początku 2011 r. „Polskie przetwórstwo korzysta zarówno z doskonałej formy, w jakiej znajduje się gospodarka światowa, jak i z ożywienia krajowych inwestycji. Spodziewamy się, że czynniki te będą oddziaływać również w 2018 r., a produkcja wzrośnie w nim średnio o ponad 8 proc.” – oceniają ekonomiści mBanku.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane