statystyki

Gospodarka zimą kwitnie, spowolnienie tylko w statystyce

autor: Łukasz Wilkowicz22.01.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.01.2018, 08:28
Statystyczne spowolnienie gospodarki w grudniu nie ma zdaniem specjalistów większego znaczenia, bo cały IV kw. był bardzo dobry.

Statystyczne spowolnienie gospodarki w grudniu nie ma zdaniem specjalistów większego znaczenia, bo cały IV kw. był bardzo dobry.źródło: ShutterStock

Zwyżki produkcji oraz sprzedaży nie były w końcówce roku duże, ale ekonomiści oceniają, że wzrost mógł przekroczyć 5 proc.

Ekonomiści spodziewali się, że w grudniu dane dotyczące popytu w naszej gospodarce nie będą tak dobre, jak miesiąc wcześniej. Decydowały o tym względy techniczne – niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych, a jedna dniówka mniej to w skali gospodarki produkcja o kilka procent niższa. Dlatego nie są zawiedzeni danymi, jakie przedstawił w piątek Główny Urząd Statystyczny. Produkcja sprzedana przemysłu była w minionym miesiącu realnie o 2,7 proc. wyższa niż rok wcześniej, wobec ponad 9-proc. zwyżki w listopadzie. Dynamika budownictwa spowolniła z niemal 20 proc. do prawie 13 proc., a wzrost sprzedaży detalicznej z niemal 9 proc. do nieco ponad 5 proc.

– Słaby rezultat sprzedaży nie powinien niepokoić, gdyż stanowi w pewnym sensie wyrównanie bardzo dobrego wyniku za listopad, a ostatnie dane z rynku pracy nadal wskazują na stabilne podstawy do wzrostu wydatków gospodarstw domowych – komentuje Paweł Radwański, główny ekonomista Raiffeisen Banku Polska.

Statystyczne spowolnienie gospodarki w grudniu nie ma zdaniem specjalistów większego znaczenia, bo cały IV kw. był bardzo dobry. Średnie tempo wzrostu produkcji przemysłowej to 8 proc. – najwięcej od początku 2011 r. „Polskie przetwórstwo korzysta zarówno z doskonałej formy, w jakiej znajduje się gospodarka światowa, jak i z ożywienia krajowych inwestycji. Spodziewamy się, że czynniki te będą oddziaływać również w 2018 r., a produkcja wzrośnie w nim średnio o ponad 8 proc.” – oceniają ekonomiści mBanku.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane