statystyki

Gonimy bogatych, ale sąsiedzi robią to szybciej

autor: Janusz K. Kowalski18.01.2018, 07:46; Aktualizacja: 18.01.2018, 08:44
Nasz udział w światowym eksporcie wzrósł prawie trzykrotnie w porównaniu z 2000 r. i wynosi 1,3 proc.

Nasz udział w światowym eksporcie wzrósł prawie trzykrotnie w porównaniu z 2000 r. i wynosi 1,3 proc.źródło: ShutterStock

Nasz eksport w ciągu kilkunastu lat zanotował gigantyczny skok i pozwolił skrócić dystans dzielący nas od Niemiec. Jednak Węgry, Słowacja, Czechy mają lepszy wskaźnik eksportu per capita.

W ubiegłym roku polskie przedsiębiorstwa mogły sprzedać za granicą towary warte ponad 227 mld dol. – wynika z szacunków DGP na podstawie danych GUS za 11 miesięcy. To oznacza, że w przeliczeniu na mieszkańca osiągnął on wartość 5,9 tys. dol. i był o 10,8 proc. większy niż w roku poprzednim. To już tylko o 14 proc. mniej niż w Hiszpanii (w 2000 r. był prawie trzyipółkrotnie mniejszy).

Zdecydowanie skróciliśmy też dystans do Niemiec, które są lokomotywą europejskiej gospodarki. Przed 17 laty eksport na mieszkańca był u nas ponad ośmiokrotnie mniejszy, a obecnie jest trzykrotnie niższy niż u naszego zachodniego sąsiada.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane