Inwestycyjna wpadka EBC

autor: Łukasz Wilkowicz21.12.2017, 07:38; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:42
pieniądze

Ta sprawa to woda na młyn krytyków luzowania polityki pieniężnej.źródło: ShutterStock

Bank kupił obligacje, stracił pieniądze, a dodatkowo wkrótce papiery dłużne mogą stać się akcjami.

W ramach trwającego od niemal trzech lat programu dodruku pieniądza Europejski Bank Centralny skupuje nie tylko obligacje rządów państw strefy euro, ale także papiery dłużne wyemitowane przez tamtejsze firmy. Według stanu na koniec listopada dysponował obligacjami korporacyjnymi o wartości niemal 129 mld euro. Ta część programu jest znacznie mniejsza niż skup papierów rządowych, ale też bardziej ryzykowna. Niewykluczony jest pierwszy przypadek upadłości przedsiębiorstwa, którego zobowiązania trafiły do portfela Eurosystemu, jak określa się banki centralne Eurolandu.

Chodzi o firmę Steinhoff z siedzibą w RPA. Chociaż z Afryki, to działa ona głównie w Europie, a obligacje emitowała za pośrednictwem austriackiej spółki zależnej. Całkowita wartość emisji papierów, których termin zapadalności przypada na początku 2025 r., to 800 mln euro. Nie wiadomo, jaką częścią dysponuje Eurosystem (posiadaczem pechowych obligacji jest bank centralny Finlandii, ale jeśli pojawi się strata, to podzieli się nią z pozostałymi bankami).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane