Inwestycyjna wpadka EBC

autor: Łukasz Wilkowicz21.12.2017, 07:38; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:42
pieniądze

Ta sprawa to woda na młyn krytyków luzowania polityki pieniężnej.źródło: ShutterStock

Bank kupił obligacje, stracił pieniądze, a dodatkowo wkrótce papiery dłużne mogą stać się akcjami.

W ramach trwającego od niemal trzech lat programu dodruku pieniądza Europejski Bank Centralny skupuje nie tylko obligacje rządów państw strefy euro, ale także papiery dłużne wyemitowane przez tamtejsze firmy. Według stanu na koniec listopada dysponował obligacjami korporacyjnymi o wartości niemal 129 mld euro. Ta część programu jest znacznie mniejsza niż skup papierów rządowych, ale też bardziej ryzykowna. Niewykluczony jest pierwszy przypadek upadłości przedsiębiorstwa, którego zobowiązania trafiły do portfela Eurosystemu, jak określa się banki centralne Eurolandu.

Chodzi o firmę Steinhoff z siedzibą w RPA. Chociaż z Afryki, to działa ona głównie w Europie, a obligacje emitowała za pośrednictwem austriackiej spółki zależnej. Całkowita wartość emisji papierów, których termin zapadalności przypada na początku 2025 r., to 800 mln euro. Nie wiadomo, jaką częścią dysponuje Eurosystem (posiadaczem pechowych obligacji jest bank centralny Finlandii, ale jeśli pojawi się strata, to podzieli się nią z pozostałymi bankami).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane