statystyki

Zyski duże, małe inwestycje

autor: Tomasz Jóźwik27.11.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:16
Zyski największych firm już trzeci kwartał rosną w szybkim tempie

Zyski największych firm już trzeci kwartał rosną w szybkim tempieźródło: ShutterStock

Ponad 9 mld zł zarobiły w III kwartale spółki z indeksu WIG20. To czwarty rezultat w ostatnich pięciu latach. Mimo tego wciąż ograniczają inwestycje, co nie wydaje się perspektywicznie dobrą strategią.

Zyski największych firm już trzeci kwartał rosną w dwucyfrowym tempie. Tym razem były wyższe niż rok wcześniej o 37 proc. Jeszcze na początku zeszłego roku łączny zysk netto spółek z WIG20 za cztery kolejne kwartały zamykał się kwotą 4 mld zł. Teraz zarobiły w ciągu zaledwie trzech miesięcy 9,2 mld zł. Przez rok – aż 28,6 mld zł. W ciągu półtora roku zyski wzrosły 7-krotnie i są na najwyższym poziomie od czterech lat.

– Poprawie wyników finansowych największych firm sprzyjały dobra koniunktura gospodarcza i silny wzrost konsumpcji. Także działania legislacyjne, które ograniczyły szarą strefę przede wszystkim w sektorze paliwowym, były korzystne dla największych przedsiębiorstw – mówi Tomasz Manowiec, specjalista od zarządzania funduszami akcji w Noble Funds TFI.

Spółki paliwowe dogoniły banki

W sektorze paliwowym poprawa zysków jest szczególnie spektakularna. Trzy kontrolowane przez państwo firmy – PKN Orlen, PGNiG i Lotos – miały na koniec września łącznie 11,5 mld zł rocznego zysku. Przez cztery kwartały zarobiły tyle samo co sześć spółek z branży finansowej wchodzących w skład WIG20 – cztery największe krajowe banki (PKO BP, Pekao, BZ WBK, mBank), nieco mniejszy Alior i PZU, największy krajowy ubezpieczyciel. Jeszcze dwa lata temu branża paliwowa zarabiała niecałą jedną trzecią tego co tradycyjnie dominujący w WIG20 sektor finansowy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane