statystyki

Zyski duże, małe inwestycje

autor: Tomasz Jóźwik27.11.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:16
Zyski największych firm już trzeci kwartał rosną w szybkim tempie

Zyski największych firm już trzeci kwartał rosną w szybkim tempieźródło: ShutterStock

Ponad 9 mld zł zarobiły w III kwartale spółki z indeksu WIG20. To czwarty rezultat w ostatnich pięciu latach. Mimo tego wciąż ograniczają inwestycje, co nie wydaje się perspektywicznie dobrą strategią.

Zyski największych firm już trzeci kwartał rosną w dwucyfrowym tempie. Tym razem były wyższe niż rok wcześniej o 37 proc. Jeszcze na początku zeszłego roku łączny zysk netto spółek z WIG20 za cztery kolejne kwartały zamykał się kwotą 4 mld zł. Teraz zarobiły w ciągu zaledwie trzech miesięcy 9,2 mld zł. Przez rok – aż 28,6 mld zł. W ciągu półtora roku zyski wzrosły 7-krotnie i są na najwyższym poziomie od czterech lat.

– Poprawie wyników finansowych największych firm sprzyjały dobra koniunktura gospodarcza i silny wzrost konsumpcji. Także działania legislacyjne, które ograniczyły szarą strefę przede wszystkim w sektorze paliwowym, były korzystne dla największych przedsiębiorstw – mówi Tomasz Manowiec, specjalista od zarządzania funduszami akcji w Noble Funds TFI.

Spółki paliwowe dogoniły banki

W sektorze paliwowym poprawa zysków jest szczególnie spektakularna. Trzy kontrolowane przez państwo firmy – PKN Orlen, PGNiG i Lotos – miały na koniec września łącznie 11,5 mld zł rocznego zysku. Przez cztery kwartały zarobiły tyle samo co sześć spółek z branży finansowej wchodzących w skład WIG20 – cztery największe krajowe banki (PKO BP, Pekao, BZ WBK, mBank), nieco mniejszy Alior i PZU, największy krajowy ubezpieczyciel. Jeszcze dwa lata temu branża paliwowa zarabiała niecałą jedną trzecią tego co tradycyjnie dominujący w WIG20 sektor finansowy.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane