statystyki

Firmy lubią pożyczać pieniądze z UE. Niechętnie jednak sprawdzają efekty

autor: Tomasz Żółciak09.11.2017, 07:53; Aktualizacja: 09.11.2017, 08:21
NIK twierdzi, że taka ewaluacja programów pomocowych powinna być standardem.

NIK twierdzi, że taka ewaluacja programów pomocowych powinna być standardem.źródło: ShutterStock

Mniej niż co trzecia firma, która dostała z UE wsparcie zwrotne, odnotowuje potem wzrost dochodów.

Fundusze unijne to nie tylko bezzwrotne granty, z których chętnie korzystają beneficjenci w całej Polsce. W coraz większym stopniu jest to pomoc zwrotna – poręczenia, kredyty czy pożyczki.

Co czwarte euro do zwrotu

W ten sposób rozdzielamy już 4–5 proc. udostępnionej nam przez Brukselę kwoty 82,5 mld euro. Do 2020 r. ten odsetek – jak wynika z rządowych prognoz – wzrośnie do 7 proc., a w 2030 r. już co czwarte euro wydawane w Polsce będzie trzeba zwrócić.

Rząd i samorządy zgodnie twierdzą, że chodzi o wypełnienie luki finansowej. Wielu przedsiębiorców ma problemy z uzyskaniem kredytu, bo banki uznają ich przedsięwzięcia za zbyt ryzykowne lub nie wierzą w ich zdolności do spłaty długu. W takich sytuacjach firmy mogą zwrócić się o unijne wsparcie zwrotne do utworzonych przez samorządowe władze województw regionalnych funduszy poręczeniowych i pożyczkowych. Jak to wygląda w praktyce, pisze Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w raporcie, do którego udało nam się dotrzeć. Inspektorzy zbadali 17 funduszy regionalnych i ich ogólna ocena jest pozytywna. Wsparcia udzielano zgodnie z zasadami, a fundusze od 2013 r. do I półrocza 2016 r. udzieliły łącznie 4,8 tys. poręczeń´ na kwotę 0,8 mld zł i 5,9 tys. pożyczek na kwotę 0,5 mld zł.

Wątpliwości NIK wzbudził fakt, że większość funduszy (12 z 17) nie znała rezultatów udzielonej pomocy. Tłumaczyły, że nie mają takiego obowiązku. Tylko trzy fundusze sprawdzały wskaźnik przetrwania przedsiębiorstw pokazujący, jaka część firm kontynuowała swoją działalność. – Z tych, które dostały wsparcie, aż 91 proc. Z grona tych, którym odmówiono, ok. 75 proc. – wyjaśnił jeden z funduszy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane