statystyki

Firmy lubią pożyczać pieniądze z UE. Niechętnie jednak sprawdzają efekty

autor: Tomasz Żółciak09.11.2017, 07:53; Aktualizacja: 09.11.2017, 08:21
NIK twierdzi, że taka ewaluacja programów pomocowych powinna być standardem.

NIK twierdzi, że taka ewaluacja programów pomocowych powinna być standardem.źródło: ShutterStock

Mniej niż co trzecia firma, która dostała z UE wsparcie zwrotne, odnotowuje potem wzrost dochodów.

Fundusze unijne to nie tylko bezzwrotne granty, z których chętnie korzystają beneficjenci w całej Polsce. W coraz większym stopniu jest to pomoc zwrotna – poręczenia, kredyty czy pożyczki.

Co czwarte euro do zwrotu

W ten sposób rozdzielamy już 4–5 proc. udostępnionej nam przez Brukselę kwoty 82,5 mld euro. Do 2020 r. ten odsetek – jak wynika z rządowych prognoz – wzrośnie do 7 proc., a w 2030 r. już co czwarte euro wydawane w Polsce będzie trzeba zwrócić.

Rząd i samorządy zgodnie twierdzą, że chodzi o wypełnienie luki finansowej. Wielu przedsiębiorców ma problemy z uzyskaniem kredytu, bo banki uznają ich przedsięwzięcia za zbyt ryzykowne lub nie wierzą w ich zdolności do spłaty długu. W takich sytuacjach firmy mogą zwrócić się o unijne wsparcie zwrotne do utworzonych przez samorządowe władze województw regionalnych funduszy poręczeniowych i pożyczkowych. Jak to wygląda w praktyce, pisze Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w raporcie, do którego udało nam się dotrzeć. Inspektorzy zbadali 17 funduszy regionalnych i ich ogólna ocena jest pozytywna. Wsparcia udzielano zgodnie z zasadami, a fundusze od 2013 r. do I półrocza 2016 r. udzieliły łącznie 4,8 tys. poręczeń´ na kwotę 0,8 mld zł i 5,9 tys. pożyczek na kwotę 0,5 mld zł.

Wątpliwości NIK wzbudził fakt, że większość funduszy (12 z 17) nie znała rezultatów udzielonej pomocy. Tłumaczyły, że nie mają takiego obowiązku. Tylko trzy fundusze sprawdzały wskaźnik przetrwania przedsiębiorstw pokazujący, jaka część firm kontynuowała swoją działalność. – Z tych, które dostały wsparcie, aż 91 proc. Z grona tych, którym odmówiono, ok. 75 proc. – wyjaśnił jeden z funduszy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane