statystyki

Problemy z wydawaniem pieniędzy: Za mało na inwestycje z budżetu

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski08.11.2017, 12:02
Wpływy do kasy państwa są o ponad 15 proc. wyższe niż przed rokiem

Wpływy do kasy państwa są o ponad 15 proc. wyższe niż przed rokiemźródło: ShutterStock

Z państwowej kasy płynie na inwestycje mniej, niż planowano. Ale i samorządy dostały nieco mniejsze dotacje niż rok temu. Ministerstwo Finansów, chwaląc się dobrymi wskaźnikami budżetowymi, zwraca uwagę głównie na stronę dochodową.

Wpływy do kasy państwa są o ponad 15 proc. wyższe niż przed rokiem. Jednak obraz budżetu ma też ciemną stronę – bardzo słabe wydatki. W tej części jesteśmy grubo poniżej planu. Po wrześniu wydatki wynoszą 258,5 mld zł, czyli o 13 mld zł mniej niż zaplanowano. Przed rokiem sięgały o tej porze roku 259,2 mld zł.

Mniej na inwestycje i dla samorządów

MF podkreśla, że mniejsze wydatki to dobra wiadomość. W bardzo dobrej sytuacji jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, więc nie potrzebuje pełnej dotacji z budżetu – stąd oszczędność. Niemniej słabą stroną budżetu są nakłady inwestycyjne. Tutaj notujemy najgorsze od lat wykonanie planu, a przecież finansowanie z nowej perspektywy finansowej UE miało się już rozkręcić w tym roku. Na razie w wydatkach inwestycyjnych i tych, które są zapisane w budżecie środków europejskich, udało się rozdysponować ok. 3,1 mld zł, co odpowiada 35 proc. rocznego planu. To znacznie mniej niż w ubiegłych latach. W zeszłym roku po dziewięciu miesiącach wydano 3,9 mld zł na wkład własny do projektów unijnych i było to 45 proc. rocznego planu, a do sylwestra udało się dociągnąć do ok. 60 proc. planu z ustawy budżetowej.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane