statystyki

Prezes Pekao z glejtem KNF

autor: Łukasz Wilkowicz08.11.2017, 12:02
Michał Krupiński jako znajomy Ziobry może liczyć na poparcie samego prezesa PiS

Michał Krupiński jako znajomy Ziobry może liczyć na poparcie samego prezesa PiSźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Franciszek Mazur Agencja Gazeta

Dziś nowy prezes Pekao przedstawi wyniki banku za III kw., a także zaprezentuje nową, zrepolonizowaną strategię. Czy znajdzie się w niej fuzja z Aliorem?

Po 146 dniach od momentu powołania na stanowisko szefa Banku Pekao – formalnie na stanowisko wiceprezesa pełniącego obowiązki prezesa – Michał Krupiński dostał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie stanowiska prezesa. Czy liczenie dni oczekiwania na akceptację nadzoru ma znaczenie? Gdy na początku 2016 r. Krupiński został wybrany na prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, na pozytywną decyzję KNF czekał krócej: 126 dni. Była to jednak inna komisja: na jej czele stał Andrzej Jakubiak. Marek Chrzanowski został jej przewodniczącym niewiele ponad rok temu. I wtedy, i tym razem zgoda została udzielona jednogłośnie. Wczoraj w rozpatrywaniu kandydatury Krupińskiego nie uczestniczył przedstawiciel ministra rozwoju, ale był przedstawiciel ministra finansów.

Zgodnie z ustawą – Prawo bankowe, „członkowie zarządu i rady nadzorczej banku powinni mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie, odpowiednie do pełnionych przez nich funkcji i powierzonych im obowiązków oraz dawać rękojmię należytego wykonywania tych obowiązków”. Kompetencje Krupińskiego nie powinny budzić wątpliwości. Do marca tego roku przez kilkanaście miesięcy kierował największym ubezpieczycielem w naszym regionie. Wcześniej pracował w banku inwestycyjnym Bank of America/Merrill Lynch, dokąd przeszedł z Banku Światowego. A jeszcze wcześniej był wiceministrem skarbu za czasów poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Brał udział m.in. w konsolidacji spółek energetycznych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane