Belka: Zamknijmy oczy i wskoczmy do basenu ze wspólną walutą

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki07.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.11.2017, 07:58
Marek Belka: Silna waluta wymusza konkurencyjność, a słaba usypia. U nas słaby złoty działa usypiająco

Marek Belka: Silna waluta wymusza konkurencyjność, a słaba usypia. U nas słaby złoty działa usypiającoźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Bartosz Bańka Agencja Gazeta

- Wywołałoby to zastanowienie w Czechach, które po wejściu przez nas do strefy euro musiałyby zrobić to samo. Viktor Orban, któremu się wydaje, że nami manipuluje, zostałby postawiony pod ścianą - mówi Marek Belka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (49)

  • dziadek(2017-11-08 09:06) Zgłoś naruszenie 20

    skoro p Belka mówi"podniesie nam" to w takiej narracji propagandowej uważam, że najpierw należy zdefiniować pojęcie : NAM. A jak uczy praktyka to taki jak rzeczony mówi podniesie nam płace to nie kłamie bo na pewno ma siebie i swoich na myśli.

    Odpowiedz
  • Kłoda Oszczędnych(2017-11-07 19:00) Zgłoś naruszenie 20

    Najbardziej złodziejski podatek wynalazł właśnie ten " guru" oczywiście miał być tymczasowo... obowiązuje do dziś.

    Odpowiedz
  • Iwona(2017-11-07 18:14) Zgłoś naruszenie 01

    "(..) Nie możemy przyjąć takiego stanowiska jak Brytyjczycy, którzy nie musieli wejść do strefy euro, bo sobie wynegocjowali taką klauzulę (...)My musimy przyjąć euro (...)." Już samo to sformułowanie zdradza , w jakiej grze bierzmy udział. MUSIMY przyjąć euro. Brytyjczycy wynegocjowali sobie NIEBYCIE w euro. Czyli pozostawanie poza strefą euro jest PRZYWILEJEM a jej przyjęcie to przymus. Ze strefy euro zyski czerpią najsilniejsze kraje jak Niemcy. I dlatego MUSIMY bo oni tak chcą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2017-11-07 17:17) Zgłoś naruszenie 10

    To "ekonomista " który wie jak się robi kasę . Najlepiej jemu wyszło opodatkowanie biedaków ,którzy to mieli - maja grosze na konta oszczędnościowych . POnadto dobrze było CHLAĆ - za podatnika pieniądze u "Sowy i Przyjaciele " Każdy z nas to by POtrafił - nie ponosząc przy tym ŻADNEJ odpowiedzialności.obserwator.

    Odpowiedz
  • DAn(2017-11-07 14:01) Zgłoś naruszenie 10

    .."Zamknijmy oczy i wskoczmy do basenu ze wspólną walutą". Ale nawet dziecko wie, że do pustego basenu się nie skacze!

    Odpowiedz
  • x(2017-11-07 13:41) Zgłoś naruszenie 12

    Większość tu piszących pluje na euro i Niemcy ale mogę się założyć że większości rodzin jezdzi do Niemiec i pracuje tam zarabiając - jestem za wejściem do euro ,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dorota 61(2017-11-07 13:21) Zgłoś naruszenie 20

    Nie dla zamiany waluty i koniec tematu

    Odpowiedz
  • Kliks(2017-11-07 12:53) Zgłoś naruszenie 20

    Szkoda, że nie można pisać w komentarzu inwektyw. A same się nasuwają! Oj, muszę kończyć...

    Odpowiedz
  • taxi(2017-11-07 12:19) Zgłoś naruszenie 10

    " Kolejna sprawa to wzrost płac. Podobno tęsknimy za nim" to było dobre, najpierw wejdźmy do strefy euro to płace podskoczą, na dzień dobry to ceny poskoczą płace pozostaną te same[ w najlepszym wypadku]

    Odpowiedz
  • Nekroekonom(2017-11-07 12:18) Zgłoś naruszenie 20

    Skoro Euro jest takie dobre, to dlaczego Dania i Szwecja go nie przyjęły? Dania cały czas jest w ERM II a jakoś nie spieszy się do przyjęcia Euro jako swojej waluty. Dopóki bardziej rozwinięte kraje starej Unii (Dania i Szwecja) będą poza strefą Euro, Polska nie powinna do niej przystępować. Popatrzcie na Słowację. Teraz to Słowacy jeżdżą do Polski na zakupy (kiedyś było na odwrót), ale nie dlatego, że są tacy bogaci, tylko dlatego, że jest tam tak drogo.

    Odpowiedz
  • ted(2017-11-07 11:31) Zgłoś naruszenie 10

    Euro nigdy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • No tak...Ale Prof. Belka wskoczy do 10 tys Euro...(2017-11-07 11:23) Zgłoś naruszenie 20

    A ja ledwo do 300 Euro .... Wiec skok dla jednego jest OK, a dla drugiego już nie OK. Zwłaszcza że ceny skoczą jak zwykle do górnych pułapów.

    Odpowiedz
  • I tak ...(2017-11-07 10:54) Zgłoś naruszenie 01

    .... już jesteśmy dziadami Europy.

    Odpowiedz
  • Tak ?(2017-11-07 10:53) Zgłoś naruszenie 10

    Z 854 złotową emeryturą ? ... chyba, że z wymianą 1:1 !

    Odpowiedz
  • Micik(2017-11-07 10:24) Zgłoś naruszenie 116

    oj panie Belka, nie wystarczy mieć dużo tu i tam (sam pan o tym gawędził), trzeba jeszcze mieć poukładane w innych miejscach; lek na potówki u dermatologa!

    Odpowiedz
  • karo(2017-11-07 10:02) Zgłoś naruszenie 124

    od strony gospodarczej euro to porażka: 1. Brak możliwości prowadzenia polityki monetarnej w sytuacji, gdzie nasze cykle koniunkturalne nie pokrywają się wcale aż tak dobrze z resztą eurolandu. 2. Brak naturalnego mechanizmu dewaluacji waluty w przypadku deficytu w rachunku obrotów bieżących (patrz Grecja) 3. Obniżenie kosztów zadłużenia (stopy procentowe w euro), co w praktyce zachęca do zwiększania zadłużenia (Grecja). 4. Kosztowny (bardzo) mechanizm stabilizacji kursu walutowego w okresie przejściowym

    Odpowiedz
  • nina(2017-11-07 09:58) Zgłoś naruszenie 155

    Polacy w przeciwieństwie do rządzących aż tyle nie nakradli żeby móc wejść swobodnie do euroraju

    Odpowiedz
  • Refleksja(2017-11-07 09:54) Zgłoś naruszenie 1023

    Osobiscie ja nie chce takiej Polski, w ktorej jedni jezdza Porche, a drudzy szukaja jedzenia w smietnikach. Dlatego jestem za wejsciem do strefy euro.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Wigs(2017-11-07 09:38) Zgłoś naruszenie 1610

    Belka, Glapiński, Waltzowa, Gersdorf profesorowie ekonomii i prawa. Pora umierać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EWA(2017-11-07 09:31) Zgłoś naruszenie 132

    Stwierdzenie :.." w dalszym ciągu w strefie euro nierozwiązane są istotne problemy".. kończy dyskusję o pociągach, miejscach przy stole i innych głupotach.

    Odpowiedz