statystyki

Firma może wybrać na swój znak towarowy kolor lub dźwięk

autor: KT24.10.2017, 18:30
Nowe rozporządzenie wyraźnie wskazuje, że unijny znak towarowy może składać się z kolorów.

Nowe rozporządzenie wyraźnie wskazuje, że unijny znak towarowy może składać się z kolorów.źródło: ShutterStock

Nie ma już obowiązku graficznego przedstawienia zgłaszanego do zarejestrowania znaku towarowego. Przedsiębiorcy z UE mogą zastrzec np. pojedyncze kolory i dźwięki na użytek własnych towarów i usług. Jak należy je prawidłowo zgłaszać do rejestracji?

Przemysław Walasek adwokat, partner w kancelarii TaylorWessing:

Wymóg dotyczący przedstawienia znaku dźwiękowego będą spełniały dostarczone przez przedsiębiorcę pliki dźwiękowe lub dokładne notacje muzyczne. Natomiast plik wideo wystarczy do przedstawienia znaków ruchomych i holograficznych. Warto pamiętać, że znak multimedialny będzie mógł zostać przedstawiony tylko za pomocą pliku audiowizualnego. Generalnie po wejściu w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 w sprawie znaku towarowego UE opis nie jest już wymaganym (obligatoryjnym) elementem przedstawienia znaku. Tym niemniej przedsiębiorca może dołączyć taki opis, gdy zgłasza do rejestracji znak pozycyjny, wzór, kolor (lub jego kombinacje) oraz znak ruchomy.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane