statystyki

Debata DGP: Wspomagana rewolucja cywilizacyjna

autor: Anna Ochremiak10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 09:11
biznes, firma

Czy biznes ma potrzebę wychodzenia za granicę, czy trzeba go do tego popychać?źródło: ShutterStock

Nie ma możliwości zbudowania nowoczesnej gospodarki bez aktywnej polityki państwowej – to wniosek z redakcyjnej debaty pt. „Wspomagana rewolucja – polska przedsiębiorczość wobec wyzwań współczesności”.

Chciałbym, żebyśmy porozmawiali o tym, jakie narzędzia są w tej chwili dostępne, jakie powinny być dostępne i jakich narzędzi potrzebuje biznes, by zrobić krok do przodu.

Mariusz Haładyj: Otoczenie prawne biznesu często wskazywane jest jako jedna z barier, czy – inaczej na to patrząc – jedno z wyzwań. Moim zdaniem na jakość prawno-instytucjonalnego otoczenia biznesu wpływają trzy elementy. Po pierwsze same przepisy. Z drugiej strony – ich stosowanie. Bo nawet niedoskonałe normy można w taki sposób stosować, żeby nie było z nimi kłopotu i żeby nie trzeba było ich co trzy miesiące nowelizować. Moim zdaniem niezwykle ważne jest stworzenie dla urzędników wytycznych, w jaki sposób przepisy stosować, bo mnogość różnych sytuacji może się okazać niemożliwa do ujęcia w sztywne ramy prawne.

Od początku roku staramy się też ukierunkowywać nasze działania kontrolne. Koncentrujemy je tam, gdzie mamy podejrzenie istnienia szarej strefy, staramy się nie przeszkadzać przedsiębiorcom, którzy spokojnie prowadzą swój biznes zgodnie z prawem. I to przynosi efekty. Przy takiej samej liczbie kontroli wykrywamy więcej nadużyć i ściągamy więcej należności. Podobnie zaczyna działać ZUS.

Zmieniając otoczenie prawne, koncentrujemy się na tzw. konstytucji biznesu, która ma wprowadzić pewien kanon relacji miedzy administracją a przedsiębiorcą, ale nie zależy nam na stworzeniu jakiejś „deklaracji wolności”, która pozostanie martwa, ale czegoś na wzór kodeksu postępowania administracyjnego, zawierającego pewne ogólne zasady, które są potem podstawą zaskarżania decyzji. Chodzi o to, aby urzędnik miał wskazówkę, jak ułożyć relacje z przedsiębiorcą, przy zachowaniu wszelkich praw gwarantowanych obu stronom przez konstytucję.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane