statystyki

Postępowanie antymonopolowe wymaga czasu

autor: Michał Culepa10.10.2017, 20:00
prawo

Od decyzji urzędu firma złożyła odwołanie, ale zostało ono oddalone, podobnie jak apelacja.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi niezwłocznie przekazywać akt sprawy do sądu, jeżeli materia jest skomplikowana i konieczne są dodatkowe czynności wyjaśniające.

Takim rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego zakończyło się kilkuletnie postępowanie, którego źródłem była decyzja prezesa UOKiK. Nałożył on prawie 2 mln zł kary na spółkę Inco-Veritas za zorganizowanie zmowy cenowej. Producent płynu do mycia naczyń Ludwik był bowiem inicjatorem porozumienia z dystrybutorami i hurtowniami chemii gospodarczej, na podstawie którego ustalono minimalne ceny sprzedaży hurtowej wyrobów firmy. W efekcie w sklepach konsumenci niejednokrotnie przepłacali. Porozumienie trwało około 10 lat, aż do listopada 2011 r., kiedy to interweniował UOKiK.

Od decyzji urzędu firma złożyła odwołanie, ale zostało ono oddalone, podobnie jak apelacja. Sprawa trafiła więc do Sądu Najwyższego, gdzie spółka podniosła kwestię przewlekłości postępowania. Okazało się, że odwołanie od decyzji nakładającej karę pieniężną leżało w UOKiK grubo ponad pół roku. Tymczasem w myśl art. 81 ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229 ze zm.) powinno ono trafić do sądu wraz z aktami sprawy niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od wniesienia. Tu termin przekazania akt sprawy do sądu był znacznie dłuższy, co – zdaniem spółki – negatywnie wpłynęło na wynik procesu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane