Banki nie chcą płacić rachunków za SKOK

autor: Łukasz Wilkowicz20.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:48
bank

W kilku przypadkach BFG udzielał pomocy bankom, które zgodziły się przejmować SKOK-i będące w tarapatachźródło: ShutterStock

Jedenasta upadłość w systemie spółdzielczych kas skłoniła przedstawicieli branży do działania. Dołożyli już 4 mld zł do restrukturyzacji i mówią „dość”.

Związek Banków Polskich wystąpił do Ministerstwa Finansów i Komitetu Stabilności Finansowej o zmianę sposobu finansowania upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. – Banki nie chcą więcej płacić na SKOK-i – deklaruje Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.

„Niezbędny jest powrót do dyskusji na temat sposobu finansowania procesu upadłościowego i wypłaty gwarantowanych depozytów zgromadzonych w tych podmiotach przez banki, a także niemożności zaliczania wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kosztów uzyskania przychodu. Są to kwestie niezwykle istotne z punktu widzenia stabilności oraz bezpieczeństwa sektora finansowego” – uważa ZBP. Według związku na spółdzielcze kasy poszło dotąd 4,2 mld zł środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które pochodziły z sektora bankowego.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • taki dobry Byzness(2017-09-20 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    zakładasz Pan bank Krzak... Bierzesz Lokaty co Gwarantuje Fundusz Gwaranacyny... kasa z Lokat do kieszeni Sobie.... A Klientom płaci Fundusz - bo to jego sobaczy obowiązek jest !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane