statystyki

Banki nie chcą płacić rachunków za SKOK

autor: Łukasz Wilkowicz20.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:48
bank

W kilku przypadkach BFG udzielał pomocy bankom, które zgodziły się przejmować SKOK-i będące w tarapatachźródło: ShutterStock

Jedenasta upadłość w systemie spółdzielczych kas skłoniła przedstawicieli branży do działania. Dołożyli już 4 mld zł do restrukturyzacji i mówią „dość”.

Związek Banków Polskich wystąpił do Ministerstwa Finansów i Komitetu Stabilności Finansowej o zmianę sposobu finansowania upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. – Banki nie chcą więcej płacić na SKOK-i – deklaruje Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.

„Niezbędny jest powrót do dyskusji na temat sposobu finansowania procesu upadłościowego i wypłaty gwarantowanych depozytów zgromadzonych w tych podmiotach przez banki, a także niemożności zaliczania wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kosztów uzyskania przychodu. Są to kwestie niezwykle istotne z punktu widzenia stabilności oraz bezpieczeństwa sektora finansowego” – uważa ZBP. Według związku na spółdzielcze kasy poszło dotąd 4,2 mld zł środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które pochodziły z sektora bankowego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • taki dobry Byzness(2017-09-20 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    zakładasz Pan bank Krzak... Bierzesz Lokaty co Gwarantuje Fundusz Gwaranacyny... kasa z Lokat do kieszeni Sobie.... A Klientom płaci Fundusz - bo to jego sobaczy obowiązek jest !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane