statystyki

Zaremba: Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać

autor: Hubert Orzechowski13.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:31
Samochód elektryczny Junior. Projektant Łukasz Myszyńki

Samochód elektryczny Junior. Projektant Łukasz Myszyńkiźródło: Materiały Prasowe

 - Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać. Ważne, żeby wstawić nogę w drzwi tego pociągu z napisem „elektromobilność”, bo on już rusza i trzeba się na niego załapać - podkreśla Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

Wczoraj rozstrzygnięto konkurs na projekt polskiego samochodu elektrycznego. Jak pan ocenia poziom konkursu?

Jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza z ludzi, których udało nam się do niego przyciągnąć. To są osoby bardzo zdeterminowane, utalentowane i z międzynarodowymi sukcesami na koncie. Cieszę się, że będziemy z nimi pracować.

Tyle że nawet uczestnicy konkursu w kuluarach twierdzili, że to dziwne, ponieważ projektowania samochodu nie zaczyna się od karoserii. Czemu miał on więc służyć?

Nie jest tak, że nigdy nie zaczyna się od projektu karoserii. Również duże koncerny czasami zaczynają pracę nad nowym samochodem od poznania oczekiwań w kwestii jego wyglądu. Ale oczywiście etap designu następuje zwykle po uporaniu się z kwestiami technicznymi. My przechodzimy do nich teraz, dlatego projekty nie są ostateczne i mogą ulec zmianie. Prace techniczne mogą je po prostu wymusić.

Plan rozwoju elektromobilności jest bardzo ambitny: do 2025 r. milion samochodów elektrycznych na polskich drogach. Wszystkie docelowo miałyby być rodzimej produkcji?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane