statystyki

SKOK do przeszłości. Aktywność klientów słabnie

autor: Łukasz Wilkowicz25.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 25.07.2017, 10:27
pieniądze-złoty-waluty

Znacząca część członków kas przychodzi do nich tylko po to, by założyć lokatę albo wziąć pożyczkęźródło: ShutterStock

W I kwartale tego roku spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe straciły ok. 90 tys. członków – wynika z danych opublikowanych przez Krajową SKOK, „czapę” systemu.

W końcu marca z usług kas korzystało 1,84 mln osób, co oznacza taką samą liczbę członków, bo żeby być klientem SKOK-u, trzeba się do niego zapisać i wykupić udziały. Ten spadek to dla kas właściwie dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że w rzeczywistości odpływu klientów nie było. Ich liczba zmniejszyła się w wyniku zawieszenia działalności SKOK Wielkopolska, do czego doszło na początku lutego. Jak podawała Komisja Nadzoru Finansowego, która zdecydowała o zamknięciu Wielkopolskiej SKOK i skierowała wniosek o jej upadłość, ta kasa miała 89,8 tys. deponentów.

Spadek liczby członków, jakiego kasy doświadczały w ostatnich kwartałach, był związany niemal wyłącznie z zamykaniem kolejnych SKOK-ów bądź przejmowaniem ich przez banki. Od momentu objęcia kas państwowym nadzorem pod koniec 2012 r. było 16 takich przypadków. Wystarczyło to jednak, by pod względem liczby klientów sektor cofnął się do 2008 r. Wtedy miał niecałe 1,86 mln członków. Złożyli oni w SKOK-ach depozyty o wartości 8,6 mld zł. W końcu marca tego roku oszczędności członków kas przekraczały 10,6 mld zł.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane