statystyki

Polskim długiem rządzi zagranica

autor: Bartek Godusławski24.07.2017, 07:44; Aktualizacja: 24.07.2017, 09:05
Prognozy mówiące o szybkim wzroście PKB nie przekładają się na inflację.

Prognozy mówiące o szybkim wzroście PKB nie przekładają się na inflację.źródło: ShutterStock

Ceny polskich obligacji będą zależały od tego, co usłyszą inwestorzy we Frankfurcie i w Waszyngtonie. Ale będą się nami interesować dopiero w przyszłym roku.

W całym ubiegłym roku przedstawiciele Ministerstwa Finansów odbyli za granicą 69 spotkań z 226 inwestorami. Od stycznia do maja tego roku było już aż 65 spotkań, a urzędnicy z ul. Świętokrzyskiej zapukali do 207 rynkowych graczy. Do tego, że polskie obligacje to zyskowna i bezpieczna lokata kapitału, resort finansów w ostatnich miesiącach przekonywał od obu Ameryk przez Europę, Bliski Wschód po daleką Azję. Efekty? Kapitał zagraniczny ma w swoim portfelu papiery skarbowe za blisko 210 mld zł. To najwyższe zaangażowanie w historii danych sięgającej 2004 r.

Co skłania inwestorów do kupowania naszego długu? Dobra koniunktura gospodarcza. Po solidnym spowolnieniu w 2016 r. I kw. przyniósł mocne odbicie dynamiki wzrostu PKB, do 4 proc. r./r., a ankietowani przez nas analitycy spodziewają się, że II kw. mógł być tylko nieznacznie gorszy. Do tego dochodzi komfortowa sytuacja budżetowa. Pierwsze półrocze przyniosło blisko 6 mld zł nadwyżki, niemal 18-proc. wzrost dochodów podatkowych i utrzymane w ryzach wydatki. Rośnie też liczba ekonomistów, którzy są przekonani, że chociaż cały rok zamkniemy deficytem, to może on być nawet o połowę niższy niż zapisany w ustawie limit ok. 60 mld zł.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane