statystyki

Polskim długiem rządzi zagranica

autor: Bartek Godusławski24.07.2017, 07:44; Aktualizacja: 24.07.2017, 09:05
Prognozy mówiące o szybkim wzroście PKB nie przekładają się na inflację.

Prognozy mówiące o szybkim wzroście PKB nie przekładają się na inflację.źródło: ShutterStock

Ceny polskich obligacji będą zależały od tego, co usłyszą inwestorzy we Frankfurcie i w Waszyngtonie. Ale będą się nami interesować dopiero w przyszłym roku.

W całym ubiegłym roku przedstawiciele Ministerstwa Finansów odbyli za granicą 69 spotkań z 226 inwestorami. Od stycznia do maja tego roku było już aż 65 spotkań, a urzędnicy z ul. Świętokrzyskiej zapukali do 207 rynkowych graczy. Do tego, że polskie obligacje to zyskowna i bezpieczna lokata kapitału, resort finansów w ostatnich miesiącach przekonywał od obu Ameryk przez Europę, Bliski Wschód po daleką Azję. Efekty? Kapitał zagraniczny ma w swoim portfelu papiery skarbowe za blisko 210 mld zł. To najwyższe zaangażowanie w historii danych sięgającej 2004 r.

Co skłania inwestorów do kupowania naszego długu? Dobra koniunktura gospodarcza. Po solidnym spowolnieniu w 2016 r. I kw. przyniósł mocne odbicie dynamiki wzrostu PKB, do 4 proc. r./r., a ankietowani przez nas analitycy spodziewają się, że II kw. mógł być tylko nieznacznie gorszy. Do tego dochodzi komfortowa sytuacja budżetowa. Pierwsze półrocze przyniosło blisko 6 mld zł nadwyżki, niemal 18-proc. wzrost dochodów podatkowych i utrzymane w ryzach wydatki. Rośnie też liczba ekonomistów, którzy są przekonani, że chociaż cały rok zamkniemy deficytem, to może on być nawet o połowę niższy niż zapisany w ustawie limit ok. 60 mld zł.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane