Ludwik Kotecki: Następna stacja - euro. Bez wspólnej waluty nie dogonimy Zachodu [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski30.06.2017, 09:00
Ludwik Kotecki w latach 2009–2012 był pierwszym pełnomocnikiem rządu ds. wprowadzenia euro w Polsce. W Ministerstwie Finansów pracował prawie dwie dekady, od 2008 do 2012 r. był wiceministrem finansów, następnie głównym ekonomistą resortu. Później trafił na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie, które piastował do listopada 2016 r.

Ludwik Kotecki w latach 2009–2012 był pierwszym pełnomocnikiem rządu ds. wprowadzenia euro w Polsce. W Ministerstwie Finansów pracował prawie dwie dekady, od 2008 do 2012 r. był wiceministrem finansów, następnie głównym ekonomistą resortu. Później trafił na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie, które piastował do listopada 2016 r.

- Dzisiaj nie jesteśmy gotowi zrezygnować ze złotego, a strefa euro wymaga jeszcze wielu reform. Ale bez wspólnej waluty nie dogonimy Zachodu - uważa Ludwik Kotecki, ekonomista, pierwszy pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro w Polsce.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (45)

  • Janusz(2017-06-30 15:37) Zgłoś naruszenie 10

    "Ona [kapania informacyjna] była rzetelna, bo pokazywała korzyści, koszty, ryzyka i szanse. Informacja docierała od dzieci w szkołach aż po osoby starsze." Balcerowicz też miał piękną kampanię informacyjną. Kto pamięta jeszcze, że obiecywał tylko 6 miesięcy trudności?

    Odpowiedz
  • Mural(2017-06-30 19:22) Zgłoś naruszenie 183

    zwłaszcza, jak przeliczą na euro emerytury i pensję przeciętnych ludzi!!!i ustalą unijne ceny. Najedzony wymądrza się do głodnego!

    Odpowiedz
  • z(2017-06-30 20:29) Zgłoś naruszenie 10

    Nie przyjmować EURO - jak wtedy PIS dodrukuje 500 plusa ?

    Odpowiedz
  • szybak(2017-06-30 23:21) Zgłoś naruszenie 00

    Żadna konwergencja w strefie euro nie miała miejsca. Hasło konwergencji należy traktować jako element wiary euroentuzjastów, a nie zjawisko, które jest gdzieś obserwowane czy chociaż ma jakiekolwiek podstawy teoretyczne.

    Odpowiedz
  • j(2017-07-01 04:53) Zgłoś naruszenie 31

    skad oni ich biora? Euro to bankrut a ten chce sie w to pchac bo malo nam amberow i reprywatyzacji

    Odpowiedz
  • dr M.Engele(2017-07-01 08:42) Zgłoś naruszenie 10

    Grecja przyjęła euro i musiała obciąć wydatki socjalne żeby spłacać długi zaciągnięte w niemieckich bankach. EBC sponsoruje deficyt budżetowy Niemiec, Francji, Włoch i Portugalii ale Grecji już np. nie, pozostałych krajów ze strefy Euro również a to dlatego, że w strefie Euro są równi i równiejsi, nie ma się co oszukiwać, my, będac w strefie Euro musielibyśmy sponsorować dług publiczny Niemiec. Bzdurą jest też, że bez euro Polska nie będzie silna gospodarczo, Szwajcaria, GB czy kraje skandynawskie nie narzekają. Tak że artykuł bardzo sponsorowany widać.

    Odpowiedz
  • 997(2017-07-01 09:21) Zgłoś naruszenie 41

    gdybym był idiotą to bym pewnie uwierzył...... w te brednie

    Odpowiedz
  • qqq(2017-07-01 09:31) Zgłoś naruszenie 21

    Nie wiem jak Angole zbudowali imperium i utrzymują je bez euro.

    Odpowiedz
  • igor(2017-07-01 09:56) Zgłoś naruszenie 31

    A w czym mamy niby gonić Europę? W pogoni ku przepaści??? A może mamy skończyć jak Grecja??? A poza tym czy euro przetrwa najbliższe dwa lata? Niemcy już sobie wydrukowali nowe marki (tak na wszelki wypadek).

    Odpowiedz
  • Realista(2017-07-02 10:08) Zgłoś naruszenie 11

    dla pajaców z PiS wypowiadających się na tym forum, tylko rubel

    Odpowiedz
  • wjw(2017-07-02 10:50) Zgłoś naruszenie 10

    Są kraje w UE bez euro i jakoś sobie radzą lepiej od Polski. A ten "naukowiec" nawet nie wie jakie przy przejściu na zaczną się przekręty i manipulacje i jak wszystko zdrożeje... Poza tym po jakim kursie przeliczą emerytury i renty ? Spadaj na drzewo.

    Odpowiedz
  • złoty & grosz(2017-07-02 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    symbolem euro jest Grecja, Słowacja, Litwa itd, więc trzymajmy się razem ;)

    Odpowiedz
  • korina(2017-07-02 15:31) Zgłoś naruszenie 20

    Jak będziemy zarabiać tyle, co Niemcy, to ok. Wcześniej NIE! Człowiek jako tako się trzyma, to tacy wielcy ekonomiści chcą nas wpędzić w nędzę.

    Odpowiedz
  • ted(2017-07-03 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Wschodnie Niemcy za wprowadzenie marki zach. przelicznik 1:2, po przyjęciu euro przelicznik 1;2, stracili 4-ry razy, a jaki przelicznik będzie zł do euro, 1 do 4, czy 1 do 6, ?

    Odpowiedz