Mordasewicz: Prawdy i Mity o zakazie handlu w niedziele

autor: Jeremi Mordasewicz06.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 06.06.2017, 10:53
handel sklep

- Niewłaściwa jest argumentacja związkowców z Solidarności, że nie ma powodu do obaw, ponieważ sklepy zanotują wyższe wpływy we wszystkie dni poza niedzielami, a przedsiębiorstwa handlowe już obecnie szukają pracowników - podkreśla doradca zarządu Konfederacji Lewiatanźródło: ShutterStock

 Sejm może zamknąć w niedziele centra handlowo-usługowe, ale bądźmy świadomi konsekwencji tej decyzji. Autorzy projektu ustawy o ograniczeniu handlu i usług w niedziele przekonują, że zmiana nie wywoła negatywnych skutków gospodarczych. Zakupy będą możliwe w pozostałe dni tygodnia. Jeżeli zgodzimy się z tym twierdzeniem, to możemy zamknąć sklepy w soboty i piątki. Zakupy zrobimy w pozostałe dni - wylicza - doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zwolennicy ograniczeń w niedziele nie oszacowali, ile miliardów złotych firmy handlowe będą musiały wydać na budowę dodatkowych sklepów, aby klienci nie tłoczyli się w soboty, jak przełoży się to na ceny produktów i o  ile zmniejszy inwestycje w innych sektorach gospodarki. Nie oszacowali też spadku sprzedaży, zatrudnienia i dochodów mieszkańców przygranicznych miast, do których w niedziele na zakupy przyjeżdżają Niemcy czy Białorusini.

Stanowisko rządu wobec tej ustawy jest bardziej wyważone, wskazuje na korzyści w postaci wzmocnienia więzi rodzinnych, ale też ostrzega, że zakaz grozi osłabieniem aktywności gospodarczej. Rząd zwraca uwagę, że planowane regulacje będą miały wpływ na zatrudnienie w firmach zajmujących się nie tylko handlem, ale i transportem, magazynowaniem towarów, sprzątaniem oraz ochroną sklepów. Niestety stanowisko rządu zawiera tylko ogólne uwagi, a nie rzetelną ocenę skutków, jakie czekają tę ważną gospodarczo branżę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • kolegaKamila(2017-06-06 21:04) Zgłoś naruszenie 11

  Groszek obok mnie prowadzi Kamil, spoko gość, czemu macie mu ograniczać jego możliwości i szanse? Nie przyjde do niego o 8 rano ale po ciasto o 14 - całkiem chetnie

  Odpowiedz
 • Inspekor Inspektorów(2017-06-07 08:11) Zgłoś naruszenie 11

  A co nas obchoidzi zakaz Handlu ? Czyż nie jest tak że robotnicy od 40 lat musza zasuwać w swieta i soboty na wszystkich zmianach w systemach juz dawno zakazanych (kiedys 4 brgygadówkach ) teraz w 5 brygadówkach?bez dni dodatkowo oplacanych wolnych. Czyz nie jest tak że tzw darmowo obowiazkowe dyzury domowe tolerowane przez wszystkie opcje polityczne stały sie darmowym dochodem wszystkich rządow w tym PiS? Zakłamanie ,Zakłamanie ,Zakłamanie--pracownik wg KP ma mieć wolne co 3 niedziele i tyle w tym prawdy.

  Odpowiedz
 • Jonasz(2017-06-22 19:05) Zgłoś naruszenie 00

  a co z ludźmi ze wsi, którzy nie mają pod nosem żadnego supermarketu tylko wiejski sklepik, który będzie zamknięty w niedzielę?

  Odpowiedz
 • Oleksander(2017-06-25 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ja rozumiem, że "dzień święty święcić" ale takie mamy realia jest 21 wiek i pieniądze nie rosną na drzewach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane