statystyki

Obligacje podporządkowane zyskowi. Ale trzeba się liczyć z ryzykiem utraty kapitału

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński06.06.2017, 10:35; Aktualizacja: 06.06.2017, 10:47
Obligacje podporządkowane zapewniają dużo bardziej atrakcyjne warunki wykupu niż inne instrumenty finansowe

Obligacje podporządkowane zapewniają dużo bardziej atrakcyjne warunki wykupu niż inne instrumenty finansoweźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów dąży, by upowszechnić ten mało jeszcze znany w Polsce rodzaj papierów dłużnych. Eksperci tymczasem zalecają inwestorom daleko idącą ostrożność.

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o obligacjach, który ma zostać uchwalony w najbliższych tygodniach, przewiduje ułatwienia w emisji obligacji podporządkowanych przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji. Ministerstwo Finansów, które jest autorem projektowanych przepisów, liczy, że przełożą się one na poszerzenie oferty tej formy instrumentów dłużnych na rynku papierów wartościowych.

Dlaczego sprawa ta powinna interesować przeciętnego przedsiębiorcę? Otóż nadal niezbyt popularne obligacje podporządkowane są zdaniem ekspertów dobrym pomysłem na inwestycje, gdy podmiot dysponuje wolnym kapitałem. Trzymanie go na nisko oprocentowanym rachunku bankowym jest bowiem nieopłacalne. Na inwestycji w obligacje – jeśli jest przemyślana – można sporo zarobić. Ale – o czym nie mówi się powszechnie – również dużo stracić.

Szczególny rodzaj

Zacznijmy od tego, czym jest obligacja. Artykuł 4 ustawy o obligacjach (Dz.U. z 2015 r. poz. 238 ze zm.) stanowi, że jest ona papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem jej właściciela, zwanego obligatariuszem, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. W praktyce: do wykupu w określonym terminie papierów wraz z przysługującymi odsetkami. Obligacje – zgodnie z art. 2 – mogą emitować m.in. osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą. Równie dobrze może więc wyemitować je duży bank, jak i niewielka firma deweloperska lub instytucja pożyczkowa.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane