Rozwój gospodarczy Polski jest wtedy odpowiedni, gdy jest wsparty inwestycjami finansowanymi ze środków krajowych, wynika z wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, propozycja resortu finansów dotycząca emisji Rodzinnych Obligacji Skarbowych to krok w dobrym kierunku.

"Bardzo mi na tym zależy [by Polacy mogli oszczędzać pieniądze] i uważam, że dla przebudowy modelu gospodarczego Polski jest absolutnie fundamentalne byśmy więcej inwestowali. (…) ale te inwestycje muszą mieć jakieś źródło i najzdrowszy rozwój gospodarczy odbywa się, gdy mamy to źródło krajowe. Więc oczywiście bardzo mi zależy na oszczędnościach krajowych i to co robi Ministerstwo Finansów to jest krok w bardzo, bardzo dobrym kierunku" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej podpisaniu umów o dofinansowanie unijne dla rozbudowy metra w Warszawie.

"Myśmy to razem uzgadniali, rozmawialiśmy o tym na Radzie Ministrów, by pieniądze tych, których na to stać, przełożyły się na przyrost oszczędności w Polsce" - dodał Morawiecki.

"Od października nasza oferta obligacji zostanie wzbogacona o 2 produkty - są to obligacje 6-letnie i 12-letnie. Chodzi o to, żeby oferta różniła się od dotychczasowych obligacji, co oznacza inny okres wykupu i oprocentowania" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej w MF.

Dodał, że nie ma sztywnego wolumenu - będzie on elastycznie dostosowywany do popytu.

"Mamy nadzieję, że ten popyt się ujawni. W związku z tym ostateczna pula do sprzedaży będzie ustalana dynamicznie, w październiku jak i kolejnych miesiącach" - dodał minister.

Nazwa tych papierów to Rodzinne Obligacje Skarbowe. Papiery 6-letnie będą miały oprocentowanie 2,60% w pierwszym roku, a w kolejnych - inflacja plus 1,75 pkt proc. Obligacje 12-letnie będą miały oprocentowanie odpowiednio: 3%, potem inflacja plus 2 pkt proc. Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł.

Obecnie w ofercie znajdują się detaliczne obligacje 2-, 3-, 4- i 10-letnie. W październikowej ofercie oprocentowanie 2-letnich papierów wynosi 2,0% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,10% dla 3-latek, 2,30% dla 4-latek oraz 2,50% dla 10-latek.

Resort informował wcześniej, że sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 310,5 mln zł w sierpniu br. Łączna sprzedaż w lipcu i sierpniu wyniosła 718 mln zł, co było najlepszym wynikiem od wakacji 2008 r.

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzymuje rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Do końca lipca dzięki programowi do rodzin trafiło ponad 7,1 mld zł.