statystyki

Economicus 2017. Oto najlepsze książki ekonomiczno-biznesowe

autor: Rafał Woś19.05.2017, 07:37; Aktualizacja: 19.05.2017, 10:07
książki

książkiźródło: ShutterStock

Economicus 2017, siódma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych publikacji nominowanych w kategorii – najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomiczno-biznesowej. Zwycięzcę poznamy dziś, 19 maja, podczas uroczystej gali na Warszawskich Targach Książki

Philip Tetlock i Dan Gardner w swoich poprzednich badaniach nieraz zrzucali z piedestału postać zawodowego eksperta. Bezlitośnie kpili z tego, że dorobek prognostyczny światowej sławy speców od ekonomii, politologii czy spraw międzynarodowych jest niewiele lepszy od wskazań małp, którym kazano rzucać lotkami do tarczy z odpowiedziami. A tu niespodzianka. Bo w „Superprognozowaniu” Tetlock i Gardner twierdzą, że prognozowania da się nauczyć. A nawet, że jest to sztuka, w której można się wyćwiczyć. Nie oznacza to, że funkcjonujący dziś na rynku eksperci już to robią. Pewnie nie. Tetlock i Gardner dowodzą tylko, że powinni. Ich zdaniem zawód eksperta należałoby poddać specyficznemu uregulowaniu. Powinny powstawać rankingi, za pomocą których każdy będzie mógł sprawdzić, jak dobrym przewidywaczem przyszłości jest ekspert oferujący swoje usługi.

Jedna z wczesnych (pierwodruk w 2010 r.) prób zmierzenia się z kryzysem bankowym lat 2007–2009. Smaczku książce dodaje to, że jednym z jej autorów jest Jean Tirole, francuski ekonomista z Uniwersytetu w Tuluzie i laureat ekonomicznego Nobla w 2014 r. Książka jest cenna, bo pokazuje kontynentalną perspektywę widzenia kryzysu. Tak różną od prezentowanej przez autorów anglosaskich.

„Witamy w zatrutym kielichu” to wiwisekcja lat 2010–2015, gdy dopełniał się dramat europejskiego kryzysu zadłużeniowego. Składają się na nią publikowane w przeróżnych miejscach teksty prasowe, wywiady oraz garść prywatnej korespondencji Jamesa K. Galbraitha, znanego amerykańskiego ekonomisty z Uniwersytetu Teksańskiego (i syna jeszcze słynniejszego Johna K. Galbraitha, doradcy kilku amerykańskich prezydentów). Był to czas, gdy Galbraith młodszy stał się świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń naszych czasów. Zakolegował się bowiem z ekonomistą Janisem Warufakisem, który już po wybuchu greckiego kryzysu przyjechał do Teksasu z cyklem wykładów. A potem został wezwany do Aten w roli ministra finansów. Galbraith pojechał z nim jako przyjaciel i doradca. Chcecie wiedzieć, skąd się wziął triumfalny marsz po władzę eurosceptycznej prawicy, jak doszło do brexitu oraz dlaczego mamy wielki problem z wiarygodnością projektu unijnego? Ta książka daje wiele przekonujących wyjaśnień tych zagadek.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane