statystyki

Economicus 2017. Najlepsze ekonomiczno-biznesowe książki

autor: Rafał Woś05.05.2017, 07:18; Aktualizacja: 05.05.2017, 08:24
książki, okulary, prawo

Zwycięzcę poznamy 19 maja podczas uroczystej gali na Warszawskich Targach Książkiźródło: ShutterStock

Economicus 2017, siódma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Dziś prezentujemy publikacje nominowane w kategorii książka promująca wiedzę ekonomiczną napisana przez polskiego autora. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych. Zwycięzcę poznamy 19 maja podczas uroczystej gali na Warszawskich Targach Książki.

Marek Belka to ponadprzeciętna osobowość w gronie polskich ekonomistów. Premier, minister finansów, prezes banku centralnego. Gdy w 2008 r. po Europie zaczął się rozlewać kryzys, to – będąc wówczas dyrektorem w MFW – negocjował pożyczki ratunkowe dla dotkniętych nim krajów. Właściwie każde wystąpienie publiczne byłego premiera jest wyraziste. A bywa, że mocno prowokacyjne. „Selfie” też takie jest. To lekko i dobrze napisana gawęda o kolejnych etapach jego kariery. Sporo tu anegdot i wspominek. A że życiorys bohatera bogaty, to i sporo ciekawych spostrzeżeń o gospodarce, polityce, kryzysach oraz społeczeństwie.

Ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego dokumentuje stan bardzo ważnej debaty na temat nierówności. I nie boi się wprost napisać, że im ich więcej, tym rozwój gospodarki wolniejszy. Zagraniczny czytelnik mógłby to uznać za truizm. Ale w Polsce przez minione ćwierćwiecze mieliśmy klimat, w którym nierówności uznawano za pożądane, bo pobudzające do przedsiębiorczości. Na tym tle praca Malinowskiego jest bardzo istotna. Ważne jest też wprowadzenie przez autora tzw. indeksu Janka Muzykanta. Malinowski stworzył go, „zbierając” wiele ekonomicznych wskaźników (długość życia, wydatki rozwojowe, edukacja itp.). Pozwalają one odpowiedzieć na pytanie, w których krajach taki Janko Muzykant miałby dziś największe szanse się przebić, a w których pozostanie ofiarą dużej nierówności.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane