statystyki

Bruksela wyśledzi papierosy. Będzie nowy system monitorowania wyrobów tytoniowych

autor: Patrycja Otto18.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:17
Papierosy

Branża tytoniowa nie jest też zadowolona z tego, że jeszcze raz będzie musiała ponieść znaczące koszty na zbędną jej zdaniem rozbudowę systemu śledzeniaźródło: ShutterStock

 Komisja Europejska chce nowego systemu monitorowania wyrobów tytoniowych produkowanych w UE. Producenci i hurtownicy są przeciw.

W poniedziałek w Brukseli odbyła się pierwsza prezentacja rozwiązania. Jutro nad systemem będą obradować delegaci państw członkowskich. Polskę będzie reprezentować m.in. resort finansów.

– Wygląda na to, że nadchodzi rewolucja. Nie dlatego, że powstanie system, który zgodnie z założeniami ograniczy szarą strefę, ale dlatego, że przewidziane są tak skomplikowane rozwiązania, które doprowadzą do wyeliminowania z rynku wielu polskich małych i średnich dystrybutorów – komentuje Agnieszka Durlik, dyrektor Krajowej Izby Gospodarczej, która uczestniczyła w poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli.

Dziś, jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, każda paczka wychodząca z fabryki jest oznakowana banderolą akcyzową, kodem kreskowym i kodem nadawanym przez producenta w ramach własnych systemów śledzenia. Koncerny wdrożyły je kilka lat temu na podstawie porozumienia z Komisją Europejską. Dzięki tym kodom można sprawdzić, na jaki rynek jest przeznaczony konkretny produkt oraz komu został sprzedany.

W nowym systemie ostatnim monitorowanym ogniwem ma być detalista. Mimo że dyrektywa tytoniowa, która zaczęła obowiązywać w ub.r., nakłada obowiązek śledzenia drogi papierosów od chwili ich wyjścia od producenta do ostatniego punktu hurtowego przed detalistą, KE chce, by nadzór w systemie był możliwy już na linii produkcyjnej. Oznacza to, że osobny kod miałaby każda pojedyncza paczka. Gdy z kilku paczek powstanie pakiet, ma posiadać osobny kod. Podobnie jak karton zbiorczy, do którego trafi kilka czy kilkadziesiąt pakietów.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane