statystyki

Zero państwowego wsparcia dla e-papierosów

autor: Patryk Słowik30.08.2017, 16:00
Parlamentarzysta na początku lipca 2017 r. wystosował do resortu pytania w sprawie e-papierosów.

Parlamentarzysta na początku lipca 2017 r. wystosował do resortu pytania w sprawie e-papierosów.źródło: ShutterStock

Żadnych ulg podatkowych, żadnych preferencji dla producentów, żadnych ułatwień w dystrybucji i wreszcie żadnych dodatkowych badań. Papierosy elektroniczne są szkodliwe dla zdrowia i nie zasługują na jakiekolwiek wsparcie ze strony państwa. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację poselską złożoną przez Piotra Liroya-Marca.

Parlamentarzysta na początku lipca 2017 r. wystosował do resortu pytania w sprawie e-papierosów. Zapoznał się bowiem z japońskimi badaniami stwierdzającymi większą ich szkodliwość w porównaniu z tradycyjnymi papierosami, i raportem brytyjskim, z którego wynika, że elektroniczne papierosy są o ponad 90 proc. mniej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia od tradycyjnych odpowiedników. Podobne wnioski do brytyjskich wyciąga prof. Andrzej Sobczak, kierownik zakładu chemii ogólnej i nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego ŚUM w Katowicach.

Skonfundowany Liroy-Marzec spytał więc ministerstwo, czy przygotowało lub zleciło badania dotyczące szkodliwości elektronicznych papierosów. Odpowiedź?

„Ministerstwo Zdrowia nie planuje realizacji badań dotyczących weryfikacji długoterminowego używania e-papierosów” – stwierdził wiceminister Zbigniew Król. Powód?

„Jedynym dokumentem, który powinien być brany pod uwagę przy opracowywaniu krajowych rozwiązań legislacyjnych dotyczących wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi są obecne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnoszące się do regulacji Elektronicznego Systemu Dostarczania Nikotyny, w którego skład wchodzą elektroniczne papierosy” – wyjaśnił Król.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mega zdziwiony(2017-08-30 19:27) Zgłoś naruszenie 80

    Świetnie :/ Od dawna są e-papierosy, pojawiły się papierosy bezdymne (nie ma w nich procesu spalania tytoniu tylko podgrzewanie) i jedne i drugie są wielokrotnie zdrowsze od zwykłych papierosów ale rząd ma to gdzieś? Zamiast promować zdrowsze palenie woli je zwalczać? O co chodzi? Żeby ludzie szybciej umierali paląc normalne papierosy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane