statystyki

Zero państwowego wsparcia dla e-papierosów

autor: Patryk Słowik30.08.2017, 16:00
Parlamentarzysta na początku lipca 2017 r. wystosował do resortu pytania w sprawie e-papierosów.

Parlamentarzysta na początku lipca 2017 r. wystosował do resortu pytania w sprawie e-papierosów.źródło: ShutterStock

Żadnych ulg podatkowych, żadnych preferencji dla producentów, żadnych ułatwień w dystrybucji i wreszcie żadnych dodatkowych badań. Papierosy elektroniczne są szkodliwe dla zdrowia i nie zasługują na jakiekolwiek wsparcie ze strony państwa. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację poselską złożoną przez Piotra Liroya-Marca.

Parlamentarzysta na początku lipca 2017 r. wystosował do resortu pytania w sprawie e-papierosów. Zapoznał się bowiem z japońskimi badaniami stwierdzającymi większą ich szkodliwość w porównaniu z tradycyjnymi papierosami, i raportem brytyjskim, z którego wynika, że elektroniczne papierosy są o ponad 90 proc. mniej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia od tradycyjnych odpowiedników. Podobne wnioski do brytyjskich wyciąga prof. Andrzej Sobczak, kierownik zakładu chemii ogólnej i nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego ŚUM w Katowicach.

Skonfundowany Liroy-Marzec spytał więc ministerstwo, czy przygotowało lub zleciło badania dotyczące szkodliwości elektronicznych papierosów. Odpowiedź?

„Ministerstwo Zdrowia nie planuje realizacji badań dotyczących weryfikacji długoterminowego używania e-papierosów” – stwierdził wiceminister Zbigniew Król. Powód?

„Jedynym dokumentem, który powinien być brany pod uwagę przy opracowywaniu krajowych rozwiązań legislacyjnych dotyczących wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi są obecne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnoszące się do regulacji Elektronicznego Systemu Dostarczania Nikotyny, w którego skład wchodzą elektroniczne papierosy” – wyjaśnił Król.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mega zdziwiony(2017-08-30 19:27) Zgłoś naruszenie 80

    Świetnie :/ Od dawna są e-papierosy, pojawiły się papierosy bezdymne (nie ma w nich procesu spalania tytoniu tylko podgrzewanie) i jedne i drugie są wielokrotnie zdrowsze od zwykłych papierosów ale rząd ma to gdzieś? Zamiast promować zdrowsze palenie woli je zwalczać? O co chodzi? Żeby ludzie szybciej umierali paląc normalne papierosy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane