statystyki

Morawiecki odzwyczaja firmy od grantów

autor: Tomasz Żółciak16.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 16.05.2017, 09:54
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Do 2030 r. co czwarte unijne euro będzie pochodzić z kredytów lub pożyczek, a nie z bezzwrotnych dotacji. Zmienia się formuła wsparcia.

W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej sięgającej 2020 r. naszemu krajowi przypadła kwota 82,5 mld euro. W ramach samych programów operacyjnych (sześć krajowych, jak Infrastruktura i Środowisko czy Inteligentny Rozwój, oraz 16 regionalnych, nadzorowanych wspólnie z marszałkami województw) do wydania realnie będziemy mieć 76,7 mld euro.

Z naszych informacji wynika, że wstępne założenia odpowiedzialnego za fundusze unijne Ministerstwa Rozwoju mówiły, że 3,8 proc. tej kwoty (czyli niecałe 3 mld euro) zostanie rozdysponowane nie jako dotacje, lecz w formie m.in. kredytów, pożyczek i poręczeń – w dużej mierze dla przedsiębiorców. Przez jakiś czas resort podległy Mateuszowi Morawieckiemu myślał nawet o podwojeniu tej kwoty, jednak ostatecznie stanęło na tym, że instrumenty zwrotne stanowić będą 4,5 proc. całkowitej puli, czyli ok. 3,5 mld euro (połowa w ramach programów krajowych, połowa w ramach programów regionalnych). Ale na tym nie koniec. Jak wynika z flagowego dokumentu rządu, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w 2020 r. udział wsparcia zwrotnego w finansowaniu unijnych projektów stanowić będzie 7 proc. wszystkich oferowanych funduszy. W 2030 r. ma to być 25 proc.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane