statystyki

Kranówka nie zdrożeje. Przynajmniej na razie

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.04.2017, 07:39; Aktualizacja: 27.04.2017, 07:51
Wzrosną także stawki za pobór wód. Ale – zgodnie z zapowiedzią DGP – nie stanie się to od razu.

Wzrosną także stawki za pobór wód. Ale – zgodnie z zapowiedzią DGP – nie stanie się to od razu.źródło: ShutterStock

Pół roku po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt nowego prawa wodnego wczoraj w końcu trafił do Sejmu. Ma wejść w życie już 1 lipca 2017 r. Wprowadza on zasadę „korzystający płaci”.

 Co oznacza, że osoby, które korzystają z zasobów wodnych np. do hodowli ryb, upraw będą ponosić koszty za ich użytkowanie. Wzrosną także stawki za pobór wód. Ale – zgodnie z zapowiedzią DGP – nie stanie się to od razu. Przynajmniej do 2019 r. rachunki pozostaną na obecnym poziomie. Potem trzeba się spodziewać wzrostu opłat za kranówkę. Ministerstwo Środowiska zapewnia jednak, że nie będzie to więcej niż 2–2,5 zł miesięcznie na gospodarstwo domowe.

– Przepisy regulujące nowy sposób pobierania opłat (rozszerzające krąg podmiotów objętych obowiązkiem uiszczania opłat oraz wprowadzające ich nowe maksymalne stawki) zaczną obowiązywać dopiero 1 lipca 2019 r. (czyli dwa lata od wejścia w życie samej ustawy – Prawo wodne) – wyjaśnia mecenas Łukasz Ciszewski, Kancelaria Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niszczony emeryt(2017-06-19 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Odnośnie tego prawa wodnego, to należy stwierdzić, że opracował go idiota. Dziadek emeryt, teraz nie będzie mógł trzymać swojej łodzi do wędkowania przy brzegu jeziora, bowiem idioci zamęczą go biurokracją. To jest obrzydliwe draństwo. Te zawiłości prawne niech pokonują takie potentaty jak Maryny, a nie 70-cio latkowie. W Olsztynie od lat prosimy o możlowość kremowania ciał, aby nie wozić je po Polsce. Prezydent jednak te wnioski i prośby ma w nosie!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane