Nadzór narzuca stawki funduszom

autor: Tomasz Jóźwik30.03.2017, 07:57; Aktualizacja: 30.03.2017, 09:30
31,4 mld zł wynosiły na koniec roku aktywa funduszy inwestujących w akcje

31,4 mld zł wynosiły na koniec roku aktywa funduszy inwestujących w akcjeźródło: ShutterStock

Administracyjne ograniczenie opłat za zarządzanie zamiast poprawić, pogorszy sytuację klientów – uważają przedstawiciele branży.

Przy okazji dostosowania przepisów polskiego prawa do unijnej dyrektywy Mifid II Komisja Nadzoru Finansowego chce ograniczyć wysokość opłaty za zarządzanie pobieranej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych do 2 proc. wartości aktywów rocznie. Komisja uważa, że w ten sposób poprawi sytuację klientów TFI, którzy płacą jedne z najwyższych opłat w Europie. W praktyce regulacja objęłaby fundusze inwestujące w akcje i zrównoważone, ponieważ w przypadku podmiotów lokujących powierzony im kapitał w relatywnie bezpieczne instrumenty dłużne opłaty za zarządzanie nie przekraczają 1,5 proc. wartości aktywów. Branża ostro protestuje przeciw takim rozwiązaniom.

„Administracyjne ograniczenie nieuzasadnione żadnymi względami ekonomicznymi doprowadzi do upadłości części TFI, a w konsekwencji w znacznym stopniu ograniczy paletę produktów oferowanych klientom. Jednocześnie może to negatywnie oddziaływać na płynność na naszym rynku kapitałowym, który wciąż powoli podnosi się z fazy stagnacji” – napisał w oświadczeniu prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Dyl zwraca uwagę, że sama dyrektywa nie odnosi się do wysokości opłat, a wprowadzenie podobnych regulacji, jak proponuje KNF, nie jest rozważane w innych państwach Unii. Przepisy związane z Mifid II, które regulują standard świadczenia usług na rynku finansowym, nakładając na instytucje obowiązek szczegółowego informowania klientów o wysokości pobieranych opłat, mają wejść w życie od początku przyszłego roku.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane