statystyki

Branża futrzarska bezpieczna: Hodowle nie znikną

autor: Anna Krzyżanowska21.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 21.03.2017, 08:20
Niewola w klatce, otwarte, ropiejące rany, choroby układu nerwowego – to codzienność zwierząt z futrzarskich ferm.

Niewola w klatce, otwarte, ropiejące rany, choroby układu nerwowego – to codzienność zwierząt z futrzarskich ferm.źródło: ShutterStock

Zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce nie ma i nie będzie – mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. To reakcja na niedawno zgłoszone projekty ustaw. Autorem pierwszego – przewidującego m.in. zakaz hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer – jest parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Drugi z dokumentów – zakładający ochronę zwierząt z rodziny psowatych (lisów i jenotów) – przedstawiło natomiast Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

– Zwierzęta na fermach są traktowane w sposób brutalny. Często chore, bite i brudne codziennie zmagają się z niewyobrażalnym cierpieniem ze strony człowieka. Niewola w klatce, otwarte, ropiejące rany, choroby układu nerwowego – to codzienność zwierząt z futrzarskich ferm. Zwierzęta po 6–8 miesiącach są zabijane w sposób bestialski, m.in. przez porażenie prądem, tak aby nie uszkodzić futra. Takie traktowanie bezbronnych istot przez człowieka jest niehumanitarne i godzi w pojęcie człowieczeństwa – podkreślił w piśmie do szefa resortu rolnictwa poseł Józef Lassota (PO).

Parlamentarzysta prosił w nim o zadeklarowanie, czy wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt psowatych na futro jest możliwe. Komunikat płynący ze strony rządu jest jednak jasny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane