statystyki

Branża futrzarska bezpieczna: Hodowle nie znikną

autor: Anna Krzyżanowska21.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 21.03.2017, 08:20
Niewola w klatce, otwarte, ropiejące rany, choroby układu nerwowego – to codzienność zwierząt z futrzarskich ferm.

Niewola w klatce, otwarte, ropiejące rany, choroby układu nerwowego – to codzienność zwierząt z futrzarskich ferm.źródło: ShutterStock

Zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce nie ma i nie będzie – mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. To reakcja na niedawno zgłoszone projekty ustaw. Autorem pierwszego – przewidującego m.in. zakaz hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer – jest parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Drugi z dokumentów – zakładający ochronę zwierząt z rodziny psowatych (lisów i jenotów) – przedstawiło natomiast Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

– Zwierzęta na fermach są traktowane w sposób brutalny. Często chore, bite i brudne codziennie zmagają się z niewyobrażalnym cierpieniem ze strony człowieka. Niewola w klatce, otwarte, ropiejące rany, choroby układu nerwowego – to codzienność zwierząt z futrzarskich ferm. Zwierzęta po 6–8 miesiącach są zabijane w sposób bestialski, m.in. przez porażenie prądem, tak aby nie uszkodzić futra. Takie traktowanie bezbronnych istot przez człowieka jest niehumanitarne i godzi w pojęcie człowieczeństwa – podkreślił w piśmie do szefa resortu rolnictwa poseł Józef Lassota (PO).

Parlamentarzysta prosił w nim o zadeklarowanie, czy wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt psowatych na futro jest możliwe. Komunikat płynący ze strony rządu jest jednak jasny.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane