statystyki

Szefowie banków dostają po kieszeni. Zarobią nawet o połowę mniej niż w 2016

autor: Łukasz Wilkowicz14.03.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.03.2017, 08:16

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, może maksymalnie liczyć na ponad 1,5 mln zł rocznie. W dodatku połowa jest ewentualną premią za wyniki. W 2016 r. zarobił ponad 3 mln zł.

PKO BP to pierwszy państwowy bank, w którym poziom wynagrodzeń zarządu i rady nadzorczej został dostosowany do przyjętej w ub.r. przez Sejm ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, określanej jako ustawa kominowa. Wczorajsze walne zgromadzenie uchwaliło, że członkowie zarządu będą mogli zarabiać miesięcznie od siedmio- do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W IV kw. 2016 r. średnia płaca wyniosła 4217,23 zł. Oznacza to, że szefowie największego banku działającego na naszym rynku mogą liczyć na pensję w wysokości od 29,5 tys. zł do 63,3 tys. zł miesięcznie, czyli maksymalnie 760 tys. w skali roku. Drugie tyle będą mogli uzyskać w postaci premii.

To sporo mniej niż dotychczas. W 2016 r. prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zarobił nieco ponad 3 mln zł. Niemal dwie trzecie tej kwoty stanowiło wynagrodzenie stałe, zmienne składniki – niespełna 950 tys. zł. Reszta przypadła na dodatkowe ubezpieczenie, program emerytalny czy opiekę medyczną. W porównaniu z 2015 r. zarobki Jagiełły zwiększyły się o niecałe 140 tys. zł. Ubiegłorocznymi dochodami w wysokości ponad 2 mln zł mogło się pochwalić jeszcze trzech członków obecnego zarządu oraz trzech byłych wiceprezesów.

PKO nie jest jedynym państwowym bankiem. Spośród spółek, których akcje są notowane na warszawskiej giełdzie, ograniczenie zarobków może dotknąć również menedżerów Banku Ochrony Środowiska, Pekao czy Alior Banku. W związku z tym pojawiają się spekulacje, że członkowie zarządów instytucji kontrolowanych przez państwo mogą szukać pracy w sektorze prywatnym.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane