statystyki

RPP: Wzrost inflacji nie jest groźny

autor: Łukasz Wilkowicz09.03.2017, 07:44; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:52
złotówki, pieniądze

Większy optymizm NBP i RPP może jednak skutkować tym, że bank zrewiduje stanowisko dotyczące niezmieniania stópźródło: ShutterStock

Bank centralny zwiększył swoje oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego i cen. Podnosić stóp procentowych jednak nie zamierza.

Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu posiedzenia RPP Adam Glapiński zaznaczał, że decyzje o stopach mają charakter kolegialny. Niemniej jego wypowiedzi wskazują, że kredytobiorcy nie powinni się martwić, że ich raty szybko będą się zwiększać. Z drugiej strony – posiadacze wolnej gotówki nie mają co liczyć na podwyżki oprocentowania depozytów w bankach.

– W moim przekonaniu nie będzie podstaw do zwiększania stóp procentowych w tym roku, a być może nawet dłużej. Jeśli cały czas będziemy mieli wskaźnik cen przy dolnym poziomie odchyleń od celu, to i w 2018 r. – te dwa zdania Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, najlepiej podsumowują obecne nastawienie banku centralnego.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane