statystyki

RPP: Wzrost inflacji nie jest groźny

autor: Łukasz Wilkowicz09.03.2017, 07:44; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:52
złotówki, pieniądze

Większy optymizm NBP i RPP może jednak skutkować tym, że bank zrewiduje stanowisko dotyczące niezmieniania stópźródło: ShutterStock

Bank centralny zwiększył swoje oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego i cen. Podnosić stóp procentowych jednak nie zamierza.

Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu posiedzenia RPP Adam Glapiński zaznaczał, że decyzje o stopach mają charakter kolegialny. Niemniej jego wypowiedzi wskazują, że kredytobiorcy nie powinni się martwić, że ich raty szybko będą się zwiększać. Z drugiej strony – posiadacze wolnej gotówki nie mają co liczyć na podwyżki oprocentowania depozytów w bankach.

– W moim przekonaniu nie będzie podstaw do zwiększania stóp procentowych w tym roku, a być może nawet dłużej. Jeśli cały czas będziemy mieli wskaźnik cen przy dolnym poziomie odchyleń od celu, to i w 2018 r. – te dwa zdania Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, najlepiej podsumowują obecne nastawienie banku centralnego.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane