statystyki

KNF razem z NBP? Wielkiej fuzji nie będzie. Na razie

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki14.03.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.03.2017, 09:14
NBP

NBP Mattz90 / Shutterstock.comźródło: ShutterStock

Choć projekt ustawy o połączeniu Komisji Nadzoru Finansowego z Narodowym Bankiem Polskim powstał dobre kilka miesięcy temu, to sprawa została zawieszona. Bezterminowo

Dotychczasowe efekty dyskusji nad przeniesieniem nadzoru bankowego z KNF do NBP można streścić w jednym zdaniu: oficjalnie wszyscy są „za” wprowadzeniem zmiany, tyle że nikt nad nią nie pracuje. Najbardziej zainteresowani, czyli same instytucje, tłumaczą to tak samo: nie mamy inicjatywy ustawodawczej i przygotowywanie projektów ustaw nie leży w naszych kompetencjach.

Projekt mogłoby przygotować Ministerstwo Finansów. Mogłoby, ale jego przedstawiciele twierdzą, że w MF nic takiego się nie dzieje. – Przychylnie podchodzimy do postulatów prezesa NBP – to oficjalny przekaz, jaki płynie z resortu. Ale z mniej oficjalnych wypowiedzi wynika, że nikt w nim nie ma motywacji, by takie zmiany pilotować.

Od jesieni projekt jest gotowy, powstał przy współpracy z NBP i miał być uchwalony jako poselski. Tyle że choć – według nieoficjalnych doniesień – na rozpoczęciu prac zależy prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu, to na razie w klubie PiS nie ma dla nich zielonego światła. Projekt, który powstał kilka miesięcy temu, zakłada unię personalną Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego – szef NBP z automatu stawałby się przewodniczącym tej ostatniej. I możliwe, że właśnie taki kształt nowego nadzoru jest powodem stopowania projektu.

Unia personalna z wiodącą rolą prezesa banku centralnego w praktyce oznaczałaby wyraźne zwiększenie kompetencji szefa NBP kosztem kompetencji premiera i ministrów. Dziś to Beata Szydło mianuje szefa KNF i – na jego wniosek – dwóch zastępców. Do tego w składzie komisji z pozostałych pięciu członków trzech to przedstawiciele ministrów finansów, rozwoju oraz pracy. W efekcie w tym ośmioosobowym ciele dziś premier ma wpływ bezpośredni bądź pośredni na wybór sześciu osób.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane