statystyki

KNF razem z NBP? Wielkiej fuzji nie będzie. Na razie

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki14.03.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.03.2017, 09:14
NBP

NBP Mattz90 / Shutterstock.comźródło: ShutterStock

Choć projekt ustawy o połączeniu Komisji Nadzoru Finansowego z Narodowym Bankiem Polskim powstał dobre kilka miesięcy temu, to sprawa została zawieszona. Bezterminowo

Dotychczasowe efekty dyskusji nad przeniesieniem nadzoru bankowego z KNF do NBP można streścić w jednym zdaniu: oficjalnie wszyscy są „za” wprowadzeniem zmiany, tyle że nikt nad nią nie pracuje. Najbardziej zainteresowani, czyli same instytucje, tłumaczą to tak samo: nie mamy inicjatywy ustawodawczej i przygotowywanie projektów ustaw nie leży w naszych kompetencjach.

Projekt mogłoby przygotować Ministerstwo Finansów. Mogłoby, ale jego przedstawiciele twierdzą, że w MF nic takiego się nie dzieje. – Przychylnie podchodzimy do postulatów prezesa NBP – to oficjalny przekaz, jaki płynie z resortu. Ale z mniej oficjalnych wypowiedzi wynika, że nikt w nim nie ma motywacji, by takie zmiany pilotować.

Od jesieni projekt jest gotowy, powstał przy współpracy z NBP i miał być uchwalony jako poselski. Tyle że choć – według nieoficjalnych doniesień – na rozpoczęciu prac zależy prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu, to na razie w klubie PiS nie ma dla nich zielonego światła. Projekt, który powstał kilka miesięcy temu, zakłada unię personalną Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego – szef NBP z automatu stawałby się przewodniczącym tej ostatniej. I możliwe, że właśnie taki kształt nowego nadzoru jest powodem stopowania projektu.

Unia personalna z wiodącą rolą prezesa banku centralnego w praktyce oznaczałaby wyraźne zwiększenie kompetencji szefa NBP kosztem kompetencji premiera i ministrów. Dziś to Beata Szydło mianuje szefa KNF i – na jego wniosek – dwóch zastępców. Do tego w składzie komisji z pozostałych pięciu członków trzech to przedstawiciele ministrów finansów, rozwoju oraz pracy. W efekcie w tym ośmioosobowym ciele dziś premier ma wpływ bezpośredni bądź pośredni na wybór sześciu osób.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane