statystyki

Czy to rasizm żywnościowy? Grupa Wyszehradzka zbada produkty sprzedawane na wschodzie i na zachodzie Europy

autor: Patrycja Otto02.03.2017, 08:30; Aktualizacja: 02.03.2017, 08:45
W Polsce również pojawiają się głosy, że produkty, jakie trafiają na nasz rynek, są gorszej jakości niż sprzedawane na Zachodzie.

W Polsce również pojawiają się głosy, że produkty, jakie trafiają na nasz rynek, są gorszej jakości niż sprzedawane na Zachodzie.źródło: ShutterStock

Kraje Grupy Wyszehradzkiej biorą pod lupę jakość produktów sprzedawanych na wschodzie i na zachodzie Europy.

Dziś w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jego celem jest przygotowanie wstępnego stanowiska na szczyty UE w Brukseli i Rzymie. Jak potwierdził w rozmowie z DGP Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych, ma to być też okazja do rozmów na temat jakości żywności w Europie Środkowo-Wschodniej. Wczoraj trwały jeszcze ustalenia dotyczące tej sprawy. – Dlatego nie mogę ujawniać szczegółów spotkania – dodał Szymański.

Poruszenia sprawy podczas rozmów Grupy Wyszehradzkiej domagała się Słowacja. Ale problem nie jest nowy. Od kilku lat mówią o nim Czechy. W 2015 r. wydział chemii Uniwersytetu w Pradze przeprowadził nawet badania produktów znanych zachodnich marek, sprzedawanych w Czechach i Niemczech. Udowodniono w nich, że napoje dostępne na zachodzie Europy są słodzone wyłącznie cukrem, podczas gdy te na południu sztucznymi słodzikami. Równocześnie te drugie wcale nie były tańsze. Oskarżenia pod adresem zagranicznych producentów formułuje często Andrej Babis, wicepremier w czeskim rządzie, a jednocześnie właściciel koncernu Agrofert, działającego także w branży spożywczej.

W Polsce również pojawiają się głosy, że produkty, jakie trafiają na nasz rynek, są gorszej jakości niż sprzedawane na Zachodzie. Jak dotąd, ani organizacje konsumenckie, ani władze nie podchwyciły tych opinii.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane