statystyki

KHW uratuje upadłość kontrolowana?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.02.2017, 07:34; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:27
węgiel kamienny

Według przeciwników pre-packu może być on mniej korzystny dla wierzycieli.źródło: ShutterStock

Tzw. pre-pack, czyli nowy sposób likwidacji, może być metodą przejęcia Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą – dowiedział się DGP.

Pre-pack działa od 2016 r. i polega na tym, że będąca w trudnej sytuacji finansowej firma (KHW ma 2,5 mld zł zobowiązań i stracił płynność finansową), składając wniosek o upadłość, wskazuje chętnego na nabycie przedsiębiorstwa lub jego części. – Takie rozwiązanie lansuje PGG, która nie chce przejmować całego KHW, tylko jego najlepsze aktywa – mówi osoba znająca sprawę. Zwolennikiem pre-packu jest Tomasz Rogala, szef PGG, który ma uprawnienia syndyka.

Taki rodzaj upadłości można przeprowadzić w kilka tygodni – a zgodnie z deklaracjami resortu energii PGG ma przejąć Holding do końca marca, bo ten nie będzie miał już środków na marcowe wypłaty. Potrzeba na nie ok. 90 mln zł. – KHW może skorzystać z ostatnich przedpłat na węgiel, ale to źródełko też już wysycha – zauważa jeden z naszych rozmówców zbliżonych do transakcji.

Resort energii chciał, by do PGG trafił cały Holding, choć np. kopalni Wieczorek kończy się złoże i może być likwidowana bez obciążania PGG, a tzw. ruch Śląsk wchodzący w skład kopalni Wujek został wpisany na listę kopalń do zamknięcia zatwierdzoną przez Komisję Europejską. Pre-pack byłby dla PGG korzystniejszy. Grupa przejęłaby dwie najbardziej perspektywiczne kopalnie Holdingu: Murcki-Staszic oraz Mysłowice-Wesoła.

Wczoraj wznowione zostały rozmowy dotyczące połączenia obu węglowych firm, dzisiaj zaplanowano posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Ze związkowcami i zarządami rozmawiał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślał, że porozumienie powinno być podpisane do środy rano. Związkowcy tłumaczyli brak zgody niejasnościami związanymi m.in. z formą zatrudnienia załogi KHW w PGG. Do wyjaśnienia jest też przyszły system płac. W Holdingu obowiązuje jednolity układ zbiorowy pracy i np. czternastka (choć za 2016 r. została wypłacona tylko w ok. 15 proc.). W Grupie tych rozwiązań nie ma. Z nieoficjalnych informacji PAP wczoraj wieczorem wynikało, że część związków zgodziła się na nowe porozumienie.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane