statystyki

KHW uratuje upadłość kontrolowana?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.02.2017, 07:34; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:27
węgiel kamienny

Według przeciwników pre-packu może być on mniej korzystny dla wierzycieli.źródło: ShutterStock

Tzw. pre-pack, czyli nowy sposób likwidacji, może być metodą przejęcia Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą – dowiedział się DGP.

Pre-pack działa od 2016 r. i polega na tym, że będąca w trudnej sytuacji finansowej firma (KHW ma 2,5 mld zł zobowiązań i stracił płynność finansową), składając wniosek o upadłość, wskazuje chętnego na nabycie przedsiębiorstwa lub jego części. – Takie rozwiązanie lansuje PGG, która nie chce przejmować całego KHW, tylko jego najlepsze aktywa – mówi osoba znająca sprawę. Zwolennikiem pre-packu jest Tomasz Rogala, szef PGG, który ma uprawnienia syndyka.

Taki rodzaj upadłości można przeprowadzić w kilka tygodni – a zgodnie z deklaracjami resortu energii PGG ma przejąć Holding do końca marca, bo ten nie będzie miał już środków na marcowe wypłaty. Potrzeba na nie ok. 90 mln zł. – KHW może skorzystać z ostatnich przedpłat na węgiel, ale to źródełko też już wysycha – zauważa jeden z naszych rozmówców zbliżonych do transakcji.

Resort energii chciał, by do PGG trafił cały Holding, choć np. kopalni Wieczorek kończy się złoże i może być likwidowana bez obciążania PGG, a tzw. ruch Śląsk wchodzący w skład kopalni Wujek został wpisany na listę kopalń do zamknięcia zatwierdzoną przez Komisję Europejską. Pre-pack byłby dla PGG korzystniejszy. Grupa przejęłaby dwie najbardziej perspektywiczne kopalnie Holdingu: Murcki-Staszic oraz Mysłowice-Wesoła.

Wczoraj wznowione zostały rozmowy dotyczące połączenia obu węglowych firm, dzisiaj zaplanowano posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Ze związkowcami i zarządami rozmawiał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślał, że porozumienie powinno być podpisane do środy rano. Związkowcy tłumaczyli brak zgody niejasnościami związanymi m.in. z formą zatrudnienia załogi KHW w PGG. Do wyjaśnienia jest też przyszły system płac. W Holdingu obowiązuje jednolity układ zbiorowy pracy i np. czternastka (choć za 2016 r. została wypłacona tylko w ok. 15 proc.). W Grupie tych rozwiązań nie ma. Z nieoficjalnych informacji PAP wczoraj wieczorem wynikało, że część związków zgodziła się na nowe porozumienie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane