statystyki

Polskie meble biją rekordy produkcji i eksportu

autor: Patrycja Otto16.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.02.2017, 07:53
kanapa, meble

Coraz więcej firm myśli o podboju zagranicznych rynków produktami pod własną marką, co pozwala na uzyskiwanie wyższych marż.źródło: ShutterStock

W 2016 r. z krajowych fabryk wyjechały szafy, stoły i łóżka za 42,5 mld zł, o 9 proc. więcej niż przed rokiem. Większość trafiła za granicę.

Polska umacnia pozycję w gronie największych światowych wytwórców mebli. To głównie zasługa rosnącego eksportu. W ubiegłym roku nasi producenci sprzedali za granicę meble warte 41,7 mld zł, czyli ponad 10 proc. więcej niż w 2015 r. i o 100 proc. więcej niż 10 lat temu.

– Największym odbiorcą są Niemcy, ale udział tego rynku w całości eksportu nieco osłabł. Wynosi 36 proc., podczas gdy w poprzednich latach oscylował wokół 40 proc. Podobnie jest w przypadku Wielkiej Brytanii, do której idzie 8 proc. zagranicznej sprzedaży, czyli o 0,4 proc. mniej niż w 2015 r. – mówi Tomasz Wiktorski, odpowiedzialny za program „Polskie Meble” w Polskim Funduszu Rozwoju. Sprzedaż wzrosła zaś w Czechach do 700 mln euro wobec 537 mln euro rok wcześniej. Kraj ten wskoczył na trzecie miejsce naszych największych odbiorców, wyprzedzając Francję.

– Nasz eksport rośnie rocznie od kilku do kilkunastu procent w zależności od rynku. Najlepsze wyniki osiągamy w Niemczech i we Francji. Sprzedaż osłabła zaś w Wielkiej Brytanii – twierdzi Rafał Chwast, wiceprezes Grupy Nowy Styl z rocznymi przychodami rzędu 1,2 mld zł, które firma w ponad 80 proc. wypracowuje za granicą. Branża szuka nowych odbiorców, czego dowodem może być większa liczba wystawców na targach w Kolonii. – W tym roku było ich 28, dwa razy więcej niż w latach poprzednich – zauważa Tomasz Wiktorski.

Coraz więcej firm myśli o podboju zagranicznych rynków produktami pod własną marką, co pozwala na uzyskiwanie wyższych marż. Na razie najczęściej nasi producenci realizują zlecenia według cudzych wzorów. To wiąże się z groźbą wycofania zamówień, jeśli zleceniodawcy znajdą tańszych wykonawców gwarantujących równie wysoką jakość.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane