statystyki

Administracji USA zależy na słabym dolarze

autor: Łukasz Wilkowicz19.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:18
„Zielony” pokazuje się ostatnio z wyjątkowo silnej strony. W stosunku do euro kurs obniżył się niedawno do niewiele ponad 1,03 dol.

„Zielony” pokazuje się ostatnio z wyjątkowo silnej strony. W stosunku do euro kurs obniżył się niedawno do niewiele ponad 1,03 dol.źródło: ShutterStock

...podczas gdy polityka Fed sprzyja wzmacnianiu się najważniejszej światowej waluty.

„Zielony” pokazuje się ostatnio z wyjątkowo silnej strony. W stosunku do euro kurs obniżył się niedawno do niewiele ponad 1,03 dol. Druga połowa 2016 r. przyniosła znaczące umocnienie wobec japońskiego jena i franka szwajcarskiego. Za funta płaci się najmniej dolarów od połowy lat 80. Prezydent elekt patrzy na to nieprzychylnym okiem.

W wywiadzie dla „Wall Street Journal” Donald Trump powiedział, że dolar stoi zbyt wysoko. I od razu wyjaśnił przyczyny i skutki tej sytuacji. Wśród powodów widzi np. to, że Chiny starają się utrzymywać niski kurs swojej waluty. – Nasze firmy nie są w stanie z nimi konkurować, bo nasza waluta jest zbyt silna. To nas zabija – stwierdził. Eksperci wskazują, że wskazywanie Chin nie odpowiada faktom. W rzeczywistości władze w Pekinie starają się o umocnienie juana. Próbując przeciwdziałać wypływowi kapitału, wprowadzają ograniczenia administracyjne. Zdecydowały się też na interwencję na rynku. Znacząco podniosły stopy procentowe, co sprzyja wzmocnieniu lokalnego pieniądza.

Mocny dolar mógłby zaszkodzić gospodarce USA

Mocny dolar mógłby zaszkodzić gospodarce USA

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane