statystyki

Fed odbiera giełdom paliwo

autor: Łukasz Wilkowicz07.03.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.03.2017, 08:10
Janet Yellen – Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.jpg

Janet Yellen – Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.jpgźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrew Harrer

W przyszłym tygodniu stopy procentowe w USA mogą wzrosnąć. To zła wiadomość dla giełd. Także dla naszej, która w tym roku należy do najmocniejszych na świecie.

Perspektywa podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już na marcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) sprawiła, że ze światowych giełd wyparował dotychczasowy optymizm. S&P500, główny indeks rynku amerykańskiego, który kilka dni temu osiągnął poziom 2400 pkt, w ostatnich dniach spadł o 1,5 proc. Podobnie było u nas. Warszawski Indeks Giełdowy w minionym tygodniu przebił na chwilę nienotowany od 2007 r. poziom 60 tys. pkt. Wczoraj spadł jednak o 0,5 proc., do niespełna 59 tys. pkt.

Oczekiwania, że FOMC podniesie stopy w USA, przybrały na sile po ostatnich wypowiedziach osób, które decydują o polityce pieniężnej za oceanem. Najpierw za podwyżką „w stosunkowo bliskiej przyszłości” opowiedział się William Dudley, szef Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Argumentował, że za taką decyzją przemawiają korzystna sytuacja na amerykańskim rynku pracy, wzrost inflacji i rosnący optymizm zarówno właścicieli firm, jak i konsumentów. Jego wypowiedź zrobiła na inwestorach spore wrażenie, bo Dudley uważany jest za gołębia, czyli zwolennika łagodnej polityki pieniężnej.

Warszawa w światowej czołówce

Warszawa w światowej czołówce

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane