statystyki

Fed odbiera giełdom paliwo

autor: Łukasz Wilkowicz07.03.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.03.2017, 08:10
Janet Yellen – Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.jpg

Janet Yellen – Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.jpgźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrew Harrer

W przyszłym tygodniu stopy procentowe w USA mogą wzrosnąć. To zła wiadomość dla giełd. Także dla naszej, która w tym roku należy do najmocniejszych na świecie.

Perspektywa podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już na marcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) sprawiła, że ze światowych giełd wyparował dotychczasowy optymizm. S&P500, główny indeks rynku amerykańskiego, który kilka dni temu osiągnął poziom 2400 pkt, w ostatnich dniach spadł o 1,5 proc. Podobnie było u nas. Warszawski Indeks Giełdowy w minionym tygodniu przebił na chwilę nienotowany od 2007 r. poziom 60 tys. pkt. Wczoraj spadł jednak o 0,5 proc., do niespełna 59 tys. pkt.

Oczekiwania, że FOMC podniesie stopy w USA, przybrały na sile po ostatnich wypowiedziach osób, które decydują o polityce pieniężnej za oceanem. Najpierw za podwyżką „w stosunkowo bliskiej przyszłości” opowiedział się William Dudley, szef Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Argumentował, że za taką decyzją przemawiają korzystna sytuacja na amerykańskim rynku pracy, wzrost inflacji i rosnący optymizm zarówno właścicieli firm, jak i konsumentów. Jego wypowiedź zrobiła na inwestorach spore wrażenie, bo Dudley uważany jest za gołębia, czyli zwolennika łagodnej polityki pieniężnej.

Warszawa w światowej czołówce

Warszawa w światowej czołówce

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane