statystyki

OFE nie będą już kupować na GPW

autor: Tomasz Jóźwik17.01.2017, 07:41; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:21
Z planów wicepremiera Mateusza Morawieckiego wynika, że otwarte fundusze emerytalne w obecnym kształcie będą funkcjonowały tylko do stycznia przyszłego roku.

Z planów wicepremiera Mateusza Morawieckiego wynika, że otwarte fundusze emerytalne w obecnym kształcie będą funkcjonowały tylko do stycznia przyszłego roku.źródło: ShutterStock

Zapowiadane na początek przyszłego roku zmiany w systemie emerytalnym mogą zmusić fundusze do sprzedaży części akcji krajowych spółek.

Z planów wicepremiera Mateusza Morawieckiego wynika, że otwarte fundusze emerytalne w obecnym kształcie będą funkcjonowały tylko do stycznia przyszłego roku. Później mają być przekształcone w klasyczne fundusze inwestycyjne. Do nowych podmiotów trafić ma 75 proc. aktywów OFE zgromadzonych w akcjach krajowych spółek. Pozostałe 25 proc., zgromadzone przede wszystkim w obligacjach przedsiębiorstw i akcjach zagranicznych przedsiębiorstw, zostanie przesunięte na nasze indywidualne konta emerytalne w ZUS i będzie zarządzane przez państwowy Polski Fundusz Rozwoju.

– Skoro takie rozwiązanie jest już nie tylko promowane przez Ministerstwo Rozwoju, lecz zostało także zatwierdzone przez Radę Ministrów, to zakładamy, że decyzja została podjęta. Zwracamy jednak uwagę na konieczność dopasowania struktury aktywów OFE do przyszłego przekształcenia, to znaczy, żeby nie było konieczności wyprzedaży akcji na GPW – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

W 2016 r. OFE kupowały akcje krajowych spółek giełdowych. Z szacunków Macieja Marcinkowskiego, analityka DM Trigon, wynika, że na zakupy netto (różnica między wartością zakupionych i sprzedanych akcji) na GPW fundusze wydały łącznie ok. 2 mld zł, przyczyniając się do wzrostu notowań. Udział krajowych akcji w portfelach OFE wzrósł na koniec grudnia do 76,3 proc. z 75,9 proc. rok wcześniej. To oznacza, że gdyby dziś miało dojść do likwidacji funduszy, to część polskich akcji znajdujących się w ich portfelach trafiłaby do ZUS. Albo fundusze musiałyby się ich pozbyć. – Nie bierzemy pod uwagę rozwiązania, zgodnie z którym część krajowych akcji miałaby trafić pod zarząd państwa. Taki wątek nie pojawił się także w trakcie konsultacji ze stroną rządową – dodaje Rusewicz.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane