statystyki

Rating bez zmian. Rząd zadowolony

autor: Łukasz Wilkowicz16.01.2017, 07:47; Aktualizacja: 16.01.2017, 07:47
giełda, giełdy, finanse

W piątek decyzje w sprawie ratingu miały podjąć agencje Fitch i Moody’s. Pierwsza nie zmieniła oceny Polski: pozostawiając ją na poziomie A- z perspektywą stabilną. Druga zrezygnowała z aktualizacji.źródło: ShutterStock

Ten piątek 13. był dla nas bardzo pozytywny, bardzo szczęśliwy – w taki sposób wicepremier Mateusz Morawiecki skomentował brak zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski.

W piątek decyzje w sprawie ratingu miały podjąć agencje Fitch i Moody’s. Pierwsza nie zmieniła oceny Polski: pozostawiając ją na poziomie A- z perspektywą stabilną. Druga zrezygnowała z aktualizacji. U Moody’s długoterminowa ocena dla naszego zadłużenia zagranicznego pozostaje więc na poziomie A2 z perspektywą negatywną.

Morawiecki dobrych wiadomości w sprawie ratingu Polski spodziewał się już kilka godzin przed komunikatami agencji (zwykle informacje o ocenach wiarygodności kredytowej rządy dostają z wyprzedzeniem). W podobnym tonie już w czwartek wypowiadała się szefowa rządu Beata Szydło.

Dlaczego pozostawienie ratingu bez zmian to dla wicepremiera dobra wiadomość? – Wśród ekonomistów w kraju nie brak takich, którzy nie są rządowi przychylni. Równocześnie większość rządowa jest na tyle mocna, że krytyka płynąca z kraju nie ma większego znaczenia. Dlatego część ekonomistów, podobnie jak politycy opozycji, liczy na to, że znajdzie się ktoś na zewnątrz, kto pokaże rządowi czerwoną kartkę. To mogłaby być Komisja Europejska wstrzymująca dopłaty unijne. Albo właśnie agencje ratingowe obniżające ocenę wiarygodności kredytowej – mówi analityk z instytucji finansowej.

Zmiany ratingu mają też wymiar ekonomiczny. Obniżka oceny wiarygodności kredytowej Polski dokonana rok temu przez Standard & Poor’s doprowadziła do utrzymującego się dłuższy czas wzrostu różnicy w rentowności obligacji naszego kraju i Niemiec. Efekt: z punktu widzenia budżetu emisja nowych obligacji była droższa (odpowiednio więcej muszą też płacić prywatne firmy).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane