statystyki

Przemysł na wyższych obrotach i z wyższymi cenami

autor: Łukasz Wilkowicz03.01.2017, 07:23; Aktualizacja: 03.01.2017, 07:59
W Polsce zanotowano w grudniu największy wzrost PMI w porównaniu z poprzednim miesiącem

W Polsce zanotowano w grudniu największy wzrost PMI w porównaniu z poprzednim miesiącemźródło: ShutterStock

Poprawa koniunktury może nastąpić nieco wcześniej, niż spodziewali się ekonomiści. Z badania PMI wynika jednak również, że coraz silniejsza jest presja inflacyjna.

Pierwsza ekonomiczna niespodzianka 2017 r.: firma IHS Markit obliczająca wskaźniki koniunktury PMI podała wczoraj, że indeks nastrojów w sektorze przetwórczym wzrósł w minionym miesiącu do 54,3 pkt z 51,9 pkt w listopadzie. Analitycy nie spodziewali się tak dobrego wyniku. Był to drugi z rzędu wzrost wskaźnika. W końcówce minionego roku znajdował się on najwyżej od lipca 2015 r. Równocześnie ekonomiści szacują, że IV kw. 2016 r. przyniósł naszej gospodarce dołek koniunktury. Czy wczorajsze dane mogą oznaczać, że był on mniej dotkliwy i że gospodarka może wskoczyć na wyższy bieg wcześniej, niż dotąd oczekiwano?

– PMI rzeczywiście zachowuje się podobnie, jak publikowane z dużym opóźnieniem dane o produkcie krajowym brutto. Ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Dopiero gdyby PMI rósł również w kolejnych miesiącach, mogłoby to być potwierdzeniem poprawy koniunktury – komentuje Marcin Luziński, ekonomista Banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem ta poprawa będzie faktem, ale dopiero w drugiej połowie 2017 r.

– O ile odczyty PMI sugerują, że w czwartym kwartale zeszłego roku kondycja polskiego przemysłu była lepsza niż w trzecim, to twarde dane dotyczące produkcji przemysłowej wskazują na wyhamowanie tempa wzrostu produkcji. Według naszych szacunków w czwartym kwartale 2016 r. wzrost PKB był zbliżony do 2 proc. w ujęciu rocznym, a w pierwszej połowie 2017 r. pozostanie wyraźnie poniżej 3 proc. – ocenia Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane