Nowelizacja ustawy o grach hazardowych została podpisana przez prezydenta. Zbiegło się to w czasie z ostrzeżeniami korporacji adresowanymi do klientów. Banki przestrzegają ich przed wpłacaniem pieniędzy na rachunki firm, które urządzają zakłady wzajemne, lecz nie posiadają zezwolenia wydanego przez ministra finansów.
Na przykład PKO BP na swojej stronie internetowej przypomniał klientom, że już teraz zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 471 ze zm.) zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez internet i organizowanych przez firmy, które nie posiadają zezwolenia.
„W związku z tym, niedozwolone jest wykorzystywanie do dokonywania operacji związanych z działaniami, o których mowa we wskazanym przepisie – kart płatniczych wydawanych przez bank oraz innych instrumentów bądź usług płatniczych banku, m.in. przelewów” – podkreśliła spółka.
W ślad za nią idą już inne banki, które również przestrzegają klientów przed przekazywaniem pieniędzy bukmacherom za pomocą posiadanych rachunków. Wzmożona aktywność instytucji rynku finansowego związana jest z przepisami podpisanej przez prezydenta ustawy, których większość wejdzie w życie już 1 kwietnia 2017 r. Przewidują one m.in. kary dla korporacji za ułatwianie działalności firmom, które nie odprowadzają w Polsce podatków (czyli tym bez zezwolenia). Przykładowo zgodnie z nowo dodanym art. 89 ust. 1 pkt 5 do 250 tys. zł administracyjnej kary pieniężnej zostanie nałożone na każdego dostawcę usług płatniczych, który nie będzie przestrzegał zakazu określonego w art. 15g. Ten z kolei stanowi, że zakazane jest udostępnianie tego rodzaju usług przez ich dostawców na stronach internetowych podmiotów wpisanych do rejestru. Chodzi o wykaz, który stworzy resort finansów, zawierający nazwy domen internetowych z niezgodnymi z polskim prawem ofertami gier hazardowych. Banki – aby uniknąć ewentualnych konsekwencji – będą najprawdopodobniej znacznie intensywniej przeciwdziałać przelewom zlecanym i przyjmowanym przez uczestników zakładów wzajemnych. Ostrzegając ich zawczasu, liczą na to, że zaskoczeni odmową wykonania operacji klienci nie będą szturmowali bankowych infolinii ani zasypywali przedsiębiorców reklamacjami.

Etap legislacyjny

Ustawa podpisana przez prezydenta