statystyki

Znikomy wzrost. Dlaczego wyparował eksport?

autor: Janusz K. Kowalski02.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 02.01.2017, 07:53

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z ostatnich danych GUS o handlu zagranicznym wynika, że w pierwszych dziesięciu miesiącach ubiegłego roku wyeksportowaliśmy wyroby warte 150,9 mld euro. To zaledwie 0,8 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Oznacza to, że eksport rósł aż dziewięciokrotnie wolniej niż w 2015 r. A jego tempo wzrostu było najniższe od 2009 r. gdy nasza sprzedaż towarów na zagranicznych rynkach skurczyła się o 15,5 proc. z powodu światowego kryzysu.

Skąd ten słaby wynik? – Obserwujemy osłabienie globalnego handlu – uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista. Potwierdzają to prognozy MFW. Według nich światowa gospodarka urosła w ubiegłym roku o 3,1 proc., a w roku poprzednim jej wzrost wyniósł 3,5 proc.

Nasz eksport powiązany jest mocno z Niemcami. Na ten kraj przypada aż ponad 27 proc. całej sprzedaży na rynkach zagranicznych. Odczuwamy więc wszystkie turbulencje, jakie przeżywa gospodarka sąsiada. A właśnie w ubiegłym roku niemiecki eksport, którego jesteśmy poddostawcami, złapał zadyszkę – po ośmiu miesiącach był tylko o 1 proc. większy niż przed rokiem w sytuacji, gdy w całym 2015 r. zwiększyły się o 6,5 proc. Efekt jest taki, że nasza sprzedaż za Łabą wzrosła od stycznia do końca października zaledwie o 1,7 proc., podczas gdy w tym samym okresie roku poprzedniego notowaliśmy jej wzrost o ponad 10 proc.

Z kolei w naszym kraju nastąpiło uszczelnienie systemu podatkowego. – Wprowadzone rozwiązania zdecydowanie ograniczyły fikcyjny eksport towarów, który w wielu przypadkach, jeszcze w 2015 r. roku istniał tylko na papierze po to, aby wyłudzać zwrot podatku VAT – twierdzi prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Dotyczyło to m.in. eksportu smartfonów, laptopów , tabletów i konsoli do gier.


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane