Produkty na świąteczny stół droższe niż przed rokiem

autor: Patrycja Otto15.12.2016, 07:41; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:02
Święta, pieniądze, prezenty

IBRiS wyliczył, że na organizację Gwiazdki wydamy 20,1 mld zł – o 8,1 proc. więcej niż w 2015 r.źródło: ShutterStock

IBRiS wyliczył, że na organizację Gwiazdki wydamy 20,1 mld zł – o 8,1 proc. więcej niż w 2015 r. Robiąc w tym roku przedświąteczne zakupy, na własnym portfelu odczujemy, co znaczy pożegnanie z deflacją. Towarzyszyła nam przez 28 miesięcy. Dzięki temu w poprzednich latach na zakupach widzieliśmy spadające, a w najgorszym razie niewiele wyższe ceny podstawowych produktów. Teraz zauważymy podwyżki. W niektórych sklepach i w przypadku części asortymentu bardzo wyraźne.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jak co roku poprosiliśmy największe sieci handlowe o podanie obowiązujących w ich sklepach cen produktów (najtańszych w danym asortymencie), które przed Bożym Narodzeniem kupuje niemal każda rodzina. Okazało się, że nasz umowny koszyk jest średnio o 8 proc. droższy niż przed rokiem, chociaż trzeba przyznać, że rozstrzał jest spory. Jest sieć, w której można w tym roku zrobić zakupy taniej niż w 2015 r. (tam żywność zdrożała za to przed rokiem, gdy w większości sieci były obniżki), ale w pozostałych trzeba wydać od 1,4 do aż 20 proc. więcej.


Pozostało jeszcze 22% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane