statystyki

Produkty na świąteczny stół droższe niż przed rokiem

autor: Patrycja Otto15.12.2016, 07:41; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:02
Święta, pieniądze, prezenty

IBRiS wyliczył, że na organizację Gwiazdki wydamy 20,1 mld zł – o 8,1 proc. więcej niż w 2015 r.źródło: ShutterStock

IBRiS wyliczył, że na organizację Gwiazdki wydamy 20,1 mld zł – o 8,1 proc. więcej niż w 2015 r. Robiąc w tym roku przedświąteczne zakupy, na własnym portfelu odczujemy, co znaczy pożegnanie z deflacją. Towarzyszyła nam przez 28 miesięcy. Dzięki temu w poprzednich latach na zakupach widzieliśmy spadające, a w najgorszym razie niewiele wyższe ceny podstawowych produktów. Teraz zauważymy podwyżki. W niektórych sklepach i w przypadku części asortymentu bardzo wyraźne.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jak co roku poprosiliśmy największe sieci handlowe o podanie obowiązujących w ich sklepach cen produktów (najtańszych w danym asortymencie), które przed Bożym Narodzeniem kupuje niemal każda rodzina. Okazało się, że nasz umowny koszyk jest średnio o 8 proc. droższy niż przed rokiem, chociaż trzeba przyznać, że rozstrzał jest spory. Jest sieć, w której można w tym roku zrobić zakupy taniej niż w 2015 r. (tam żywność zdrożała za to przed rokiem, gdy w większości sieci były obniżki), ale w pozostałych trzeba wydać od 1,4 do aż 20 proc. więcej.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane