statystyki

Węgry z wyższym ratingiem. Spadkowa korekta na rynkach akcji zatrzymana

autor: TJ19.09.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:01

Standard and Poor’s podnosi rating Węgier. Amerykańska agencja podniosła ocenę Węgier z BB+, do BBB- z perspektywą stabilną. Tym samym, po sześciu latach przerwy, Węgry wróciły do grupy państw o ratingu inwestycyjnym.

RYNKI

W maju ocenę Węgier do poziomu inwestycyjnego podniosła agencja Fitch. Lepsze postrzeganie przez analityków przekłada się na rosnące ceny węgierskich aktywów – kursy akcji na giełdzie w Budapeszcie od początku roku poszły w górę o 17,5 proc., indeks BUX jest o krok od historycznego rekordu z 2007 r. Notowania obligacji podniosły się w tym czasie o 5,3 proc. – rentowność (odwrotnie skorelowana z cenami) 10-letnich papierów rządowych spadła z 3,4 proc. pod koniec 2015 roku, do niecałych 3,1 proc. w piątek.

Węgiel coraz droższy. Cena tony węgla w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) utrzymuje się powyżej 60 dol., wciąż drożeje natomiast wykorzystywany w hutnictwie węgiel koksujący. W ciągu czterech miesięcy jego cena podskoczyła o ponad 100 proc., dochodząc do 200 dol. za tonę, co napędza hossę na akcjach JSW (+395 proc. w tym roku) i w mniejszym stopniu Bogdanki (+75 proc.). W przypadku węgla działa podobny mechanizm, jak na rynku ropy naftowej – spadek cen surowca na początku roku do wieloletnich minimów sprawił, że część producentów zbankrutowała, inni zmniejszyli wydobycie. W kwietniu wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami złożył koncern Peabody Energy, największy producent węgla w USA. W ramach walki z zanieczyszczeniem środowiska wydobycie ograniczają także Chiny. W zeszłym tygodniu władze podjęły decyzję o zmniejszeniu liczby dni roboczych w kopalniach z 330 do 276 rocznie.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane