statystyki

Węgry z wyższym ratingiem. Spadkowa korekta na rynkach akcji zatrzymana

autor: TJ19.09.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:01

Standard and Poor’s podnosi rating Węgier. Amerykańska agencja podniosła ocenę Węgier z BB+, do BBB- z perspektywą stabilną. Tym samym, po sześciu latach przerwy, Węgry wróciły do grupy państw o ratingu inwestycyjnym.

RYNKI

W maju ocenę Węgier do poziomu inwestycyjnego podniosła agencja Fitch. Lepsze postrzeganie przez analityków przekłada się na rosnące ceny węgierskich aktywów – kursy akcji na giełdzie w Budapeszcie od początku roku poszły w górę o 17,5 proc., indeks BUX jest o krok od historycznego rekordu z 2007 r. Notowania obligacji podniosły się w tym czasie o 5,3 proc. – rentowność (odwrotnie skorelowana z cenami) 10-letnich papierów rządowych spadła z 3,4 proc. pod koniec 2015 roku, do niecałych 3,1 proc. w piątek.

Węgiel coraz droższy. Cena tony węgla w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) utrzymuje się powyżej 60 dol., wciąż drożeje natomiast wykorzystywany w hutnictwie węgiel koksujący. W ciągu czterech miesięcy jego cena podskoczyła o ponad 100 proc., dochodząc do 200 dol. za tonę, co napędza hossę na akcjach JSW (+395 proc. w tym roku) i w mniejszym stopniu Bogdanki (+75 proc.). W przypadku węgla działa podobny mechanizm, jak na rynku ropy naftowej – spadek cen surowca na początku roku do wieloletnich minimów sprawił, że część producentów zbankrutowała, inni zmniejszyli wydobycie. W kwietniu wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami złożył koncern Peabody Energy, największy producent węgla w USA. W ramach walki z zanieczyszczeniem środowiska wydobycie ograniczają także Chiny. W zeszłym tygodniu władze podjęły decyzję o zmniejszeniu liczby dni roboczych w kopalniach z 330 do 276 rocznie.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane