Standard and Poor’s podnosi rating Węgier. Amerykańska agencja podniosła ocenę Węgier z BB+, do BBB- z perspektywą stabilną. Tym samym, po sześciu latach przerwy, Węgry wróciły do grupy państw o ratingu inwestycyjnym.
RYNKI
W maju ocenę Węgier do poziomu inwestycyjnego podniosła agencja Fitch. Lepsze postrzeganie przez analityków przekłada się na rosnące ceny węgierskich aktywów – kursy akcji na giełdzie w Budapeszcie od początku roku poszły w górę o 17,5 proc., indeks BUX jest o krok od historycznego rekordu z 2007 r. Notowania obligacji podniosły się w tym czasie o 5,3 proc. – rentowność (odwrotnie skorelowana z cenami) 10-letnich papierów rządowych spadła z 3,4 proc. pod koniec 2015 roku, do niecałych 3,1 proc. w piątek.
Węgiel coraz droższy. Cena tony węgla w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) utrzymuje się powyżej 60 dol., wciąż drożeje natomiast wykorzystywany w hutnictwie węgiel koksujący. W ciągu czterech miesięcy jego cena podskoczyła o ponad 100 proc., dochodząc do 200 dol. za tonę, co napędza hossę na akcjach JSW (+395 proc. w tym roku) i w mniejszym stopniu Bogdanki (+75 proc.). W przypadku węgla działa podobny mechanizm, jak na rynku ropy naftowej – spadek cen surowca na początku roku do wieloletnich minimów sprawił, że część producentów zbankrutowała, inni zmniejszyli wydobycie. W kwietniu wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami złożył koncern Peabody Energy, największy producent węgla w USA. W ramach walki z zanieczyszczeniem środowiska wydobycie ograniczają także Chiny. W zeszłym tygodniu władze podjęły decyzję o zmniejszeniu liczby dni roboczych w kopalniach z 330 do 276 rocznie.
Spadkowa korekta w USA zatrzymana. Po czterech tygodniach spadków, które sprowadziły indeks S&P z najwyższego poziomu w historii do najniższej wartości od dwóch miesięcy, kursy akcji na Wall Street wzrosły w perspektywie tygodnia o 0,6 proc. Nie zatrzymało to przeceny na GPW – WIG piąty kolejny tydzień był na minusie, kończąc piątkową sesję na poziomie 47 166,67 pkt. W Warszawie spadają przede wszystkim kursy spółek o największej kapitalizacji. Indeks WIG20 stracił ponad 1 proc., ale mWIG40, skupiający średnie pod względem wartości rynkowej firmy, ponad 1 proc. zyskał i po raz pierwszy od grudnia 2007 r. zakończył sesję powyżej poziomu 4 tys. pkt.
Funt znów tonie. Kurs brytyjskiej waluty obniżył się w mijającym tygodniu o niemal 2 proc. – w piątek po południu za funta trzeba było zapłacić 1,30 dol., najmniej od początku lipca, czyli od okresu tuż po referendum w sprawie wyjścia Wlk. Brytanii z UE. Powodem przeceny jest różnica w stopach procentowych – Bank Anglii obniżył w sierpniu podstawową stopę procentową do 0,25 proc., amerykański Fed zasygnalizował możliwość jej podniesienia już na najbliższym posiedzeniu. Funt stracił także w odniesieniu do złotego – kurs spadł w piątek po południu do 5,027 zł.