statystyki

Forex: Drobni, jest ich niewielu, ale inwestują

autor: Marek Chądzyński, Małgorzata Kwiatkowska19.09.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.09.2016, 08:45
Krajowy rynek walutowy urósł

Krajowy rynek walutowy urósłźródło: Dziennik Gazeta Prawna

O 1/5 wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat wartość obrotów na polskim rynku walutowym. Dziś jest to średnio 9,1 mld dol. dziennie.

W globalnych statystykach Polska jest ledwie zauważalna – według zestawienia Banku Rozrachunków Międzynarodowych zajmowała dopiero 32. miejsce z zaledwie 0,1-proc. udziałem w obrotach na świecie. Ale polski rynek jest zdecydowanie największy wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. A ponad 20-proc. wzrost płynności stoi w wyraźnej kontrze z tendencjami na świecie.

– Po długim okresie dynamicznego rozwoju w ostatnich trzech latach zaobserwowano stagnację: średnie dzienne obroty netto na tym rynku w kwietniu 2016 r. wyniosły niewiele ponad 5 bln dol. i po raz pierwszy od 2001 r. były niższe niż w poprzedniej edycji badania – zwraca uwagę Michał Konopczak z departamentu stabilności finansowej NBP.

W Polsce udział rynku kasowego w obrotach to około 23 proc. (światowa średnia: 31,4 proc. ). Według danych NBP wartość handlu kasowego (spot) spadła w ciągu ostatnich trzech lat o blisko 10 proc., co wynika głównie ze zmiany kursów walut (w kursach stałych obroty były na podobnym poziomie). Średnia dzienna wartość obrotów to nawet 2 mld dol. Wzrosła aktywność inwestorów z kraju (o 17 proc.), ale mniej transakcji przeprowadzano z graczami z zagranicy (o 15 proc.) i krajowymi inwestorami niefinansowymi (o 17 proc.). W tej ostatniej grupie wzrosła wartość transakcji podejmowanych przez inwestorów indywidualnych – w kwietniu wynosiła 44 mln dol. dziennie, co stanowiło ponad 2-proc. udział w łącznych obrotach spot. Większość transakcji to operacje realizowane za pośrednictwem kantorów internetowych.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane